Z BIS měly uniknout významné tajné informace

Z Bezpečnostní informační služby unikly v minulých letech zásadní informace o operacích týkajících se ekonomické bezpečnosti země. Napsal to internetový deník Aktuálně.cz s tím, že se zároveň vyzradila i agenturní síť. Tedy krycí jména jednotlivých operací, ale i jména spolupracovníků služby, kteří by tak mohli být ohroženi na životě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní informační služba | Foto: Jan Rosenauer

Velmi citlivé informace z tajné služby se měly objevit v podnikatelské sféře. Mluvčí BIS Jan Šubert k tvrzení internetového deníku Rádiu Česko řekl: "Informace, které služba vlastní, kterými disponuje, jsou pod její kontrolou. Jako reakci na zveřejněné zprávy požádal ředitel služby o jednání parlamentní komise pro kontrolu BIS."

Na přímou otázku, zda může mluvčí BIS potvrdit nebo vyvrátit informaci o úniku, Šubrt zareagoval následovně: "Já se velice omlouvám, ale musím zůstat u své předcházející odpovědi."

Šéf poslanecké komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky Jeroným Tejc z ČSSD uvedl, že jednání komise chce iniciovat co nejdříve. Možná už tuto středu.

"Já už jsem s panem ředitelem dopoledne o té záležitosti hovořil. Já ji považuji za velmi závažnou. Pokud by skutečně docházelo k tomu, že by se vyzradily informace agenturní sítě, tak je to zásadní, nicméně je potřeba tu informaci ověřit. Já očekávám, že mi k tomu poskytne informace při našem setkání pan ředitel," vyjádřil se Tejc.

Marie Matúšů, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme