Z blokád silnic plyne jiná právní odpovědnost než ze stávky

Stávka v dopravě vypukne za dva dny, ve čtvrtek po půlnoci. Už dnes je jasné, že nepojedou žádné vlaky, zastaví se i hromadná doprava ve velkých městech a někde odboráři plánují i blokády silnic, což může nečekaně postihnout každého z nás. Jenže blokáda silnice je něco jiného než stávka a plyne z ní také jiná právní odpovědnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace nespokojených státních zaměstnanců na Palackého náměstí v Praze (8. prosince 2010)

Demonstrace nespokojených státních zaměstnanců na Palackého náměstí v Praze (8. prosince 2010) | Foto: Tomáš Adamec

Nejvíc má protest dopraváků postihnout Prahu, kde nepojedou tramvaje, autobusy a zřejmě ani metro. V ulicích proto přibudou stovky, možná tisíce aut, ale také nespokojení odboráři, kteří ohlásili demonstraci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to s právní odpovědností za škody, které můžou vzniknout během čtvrteční stávky, zjišťoval reportér Jan Herget

Na tento zmatek bude dohlížet 1600 policistů, antikonfliktní týmy a speciální pořádková jednotka. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová říká, že davy rozhánět nebudou, proti fyzické blokádě ulic ale zasáhnou okamžitě:

„Jestliže dojde k blokádě nějakými balíky slámy, v tu chvíli jsme domluveni s TSK a magistrátem hlavního města Prahy, že okamžitě dojde k odklizení těchto balíků na náklady organizace, která koná tuto stávku. Samozřejmě vozovka bude absolutně očištěna a co nejrychleji zprůjezdněna.“

Další nečekané náklady by mohly odborářům vzniknout, pokud blokádou někomu zmaří obchod, pracovní jednání nebo znehodnotí zboží podléhající rychlé zkáze, upozorňuje právník Jan Černý:

„Tam, kde by byly ty akce řeknu živelné, kde by to občané nečekali, tak v té chvíli ten pohled na náhradu škody by byl úplně jinačí a zodpovídali by za případnou vzniklou škodu organizátoři té které akce.“

Blokáda by mohla být i trestným činem

Jan Černý dodává, že pokud by protestující narušili veřejný pořádek, šlo by pouze o přestupek, který by následně řešil magistrát či obecní úřad. Existuje podle něj ale i varianta, kdy by blokáda mohla být klasifikována jako trestný čin:

„Do trestního práva by se to mohlo přesunout ve chvíli, kdy by to mělo nějaký následek, například by takovou blokádou vzniklo vážné poškození zdraví nebo smrt a podobně.“

Stejně to vnímá i šéf pražské Záchranné služby Zdeněk Schwarz:

„Pakliže by došlo k nějakému zanedbání nebo dopadu na zdravotní stav některého z občanů nebo pacientů, tak samozřejmě trestně právní zodpovědnost půjde za těmi, kteří nám budou bránit v průjezdu nebo v dostupnosti péče. Čili to si musí odboráři zvolit, jestli by i takto krajně postupovali. Ale odboráři zatím všechno garantovali a slíbili, že k tomuto by dojít nemělo.“

Podle odborových předáků by stávka měla být poklidná. Co si má ale veřejnost představit pod pojmem „blokády papalášů", stále není jasné. Jediné, co o nich Asociace samostatných odborů zatím upřesnila, je to, že je plánuje mezi 7. a 13. hodinou.

Jan Herget, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme