Z havarované cisterny u Poděbrad vytekly stovky litrů benzinu a nafty

Na kruhovém objezdu u Poděbrad v sobotu dopoledne havarovala cisterna s pohonnými hmotami. Z vozidla unikly stovky litrů nafty a benzinu, v ovzduší byla vysoká koncentrace výparů a hrozil výbuch. Na místě nehody zasahovali hasiči. Následky sice nebudou tak dramatické, jak se původně zdálo, přesto je budou specialisté odstraňovat několik dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havarovaná cisterna u Poděbrad | Zdroj: ČTK

Nehoda se stala krátce před 10. hodinou v Choťánkách na výpadovce směrem na Hradec Králové. Řidič na kruhovém objezdu ze zatím nezjištěné příčiny nevybral zatáčku, sjel mimo vozovku na pole, kde se automobil převrátil. Cisterna s přívěsem převážela celkem 34 000 litrů benzínu a nafty. Šofér utrpěl lehčí zranění a sanitka ho převezla do nemocnice.

Při likvidaci nehody hrozil výbuch

Policie na několik hodin uzavřela silnici I/32 v obou směrech od kruhového objezdu až po obec Okřínek. Objížďka vedla přes Vlkov pod Oškobrhem, Srbce a Okřínek směrem na Jičín i na Poděbrady. Do prostoru nesměli vstupovat ani lidé.

Hasiči látky během několika hodin odčerpali. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl jejich středočeský mluvčí Ladislav Křivan, v ovzduší byla vysoká koncentrace výparů, které mohly vybuchnout. "Bylo naměřeno kolem šedesáti procent meze výbušnosti", uvedl Křivan.

"Nárazem byly poškozeny tři komory cisterny, ve kterých bylo asi 18 000 litrů kapaliny," upřesnil Jiří Zejma z Hasičského záchranného sboru Nymburk. Hasič také prozradil, že ropné látky unikly především z cisterny, ale i z přívěsu. "Tento únik jsme zastavili, protože nebyl tak masivní."

Nehoda kvalitu vody v okolí zřejmě neohrozila

Následky havárie budou odborníci odstraňovat několik dnů. Čeká je především odtěžení kontaminované zeminy. Teprve potom zjistí, jestli byly ropnými látkami znečištěny spodní vody. Zřejmě k tomu ale nedošlo, potvrzuje Jindřich Vondra z odboru životního prostředí poděbradské radnice: "V jílech se ropné látky šíří velice pomalu."

Při likvidaci havárie budou podle Vondry využity zřejmě zkušenosti z poslední nehody: "Konkrétní případ se stal před čtyřmi roky na kruhovém objezdu na Vrčení. Tam se podařilo celou sanaci provést způsobem, že nedošlo k ohrožení kvality podzemních vod. V podstatě tam byly nulové následky."

O kvalitu vody se lidé u Poděbrad po karambolu cisterny s naftou a benzínem bát nemusejí. Podle poděbradského starosty Jozefa Ďurčanského není rozsah ekologických škod tak velký. Stav místa ekologické havárie posoudí v neděli po odtěžení kontaminované zeminy.

Havárie cisteren s únikem látek nejsou neobvyklé

K podobné nehodě došlo letos 1. února, kdy z havarované cisterny na dálnici D5 na Tachovsku uniklo zhruba 10 tisíc litrů nafty. Zhruba stejné množství této látky likvidovali hasiči 24. ledna v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku. Ropný produkt tehdy vytekl do místní kanalizace.

Vůbec největší havárie se stala u obce Rožmberk nad Vltavou na Českokrumlovsku. Došlo k ní v prosinci roku 1988. Příroda dostala skutečně zabrat. Z havarované cisterny tehdy vyteklo 28 tisíc litrů nafty.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka, Michal Trnka, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme