Z horního zákona by mohl zmizet vyvlastňovací paragraf. Změnu už podpořila sněmovna

Lidé žijící na území ohroženém těžbou mohou být klidnější. Poslanci schválili novelu horního zákona, ze které zmizely vyvlastňovací paragrafy. Změna pravidel přinese podle vlády větší ochranu pro obyvatele a majitele pozemků, domů a jiných nemovitostí v oblastech těžby uhlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí | Foto: OKD

„Občané budou mít jistotu, že stát jim teď nevyvlastní pozemky pod jejich domy a ještě ke všemu ve prospěch někoho jiného, než je stát, tedy těžebních společností. Vyvlastňování ze strany státu a pouze ve prospěch státu musí být upraveno zcela nově v horním zákoně,“ vysvětlila vicepremiérka za stranu LIDEM Karolina Peake.

„Těžební společnosti samozřejmě do budoucna šanci mít budou jako držitelé licencí na těžbu, ale nemohou mít šanci býti těmi, kdo v podstatě vyvlastňují,“ dodala.

Opozici se vládou navržená změna nelíbí. Například podle komunistky Kateřiny Konečné se tak vláda vzdává kontroly nad nerostným bohatstvím státu.

„Netýká se hornictví, netýká se Horního Jiřetína, týká se všeho nerostného bohatství v České republice. Nerostného bohatství, nad kterým by vláda České republiky měla mít svou kontrolu a nevyměnit ho za církevní restituce,“ uvedla Konečná.

Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme