Z Iráku přiletěly čtyři děti na operaci srdce

Vojenským speciálem se do Prahy vrátili z Iráku naši policisté. V policejní akademii ve městě Zubajr proškolili přes 1200 iráckých policistů a instruktorů. Zároveň tak skončila výměna příslušníků českého kontingentu v jižním Iráku. Na palubě letounu přivezli i čtyři irácké děti, které potřebují nutně operaci srdce. Jde o dvě dívky a dva chlapce ve věku od sedmi do 14 let, kteří by se bez lékařského zákroku nedožili dospělosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

irácké děti | Foto: Jiří Hošek

V Iráku teď čeká dalších 26 dětí se stejnou diagnózou, potvrdil lékař pražské Ústřední vojenské nemocnice Miloš Bohoněk. "Těch vrozených srdečních vad se všude na světě rodí zhruba stejné procento, ale záleží na tom, jestli se ty děti vyšetřují, léčí. V Iráku tento systém zatím není, a to znamená, že těch vad je v Iráku hodně. Ty děti vědí o tom, že mají nějaké onemocnění srdce případně vrozenou vadu, ale není tak možnost další léčby."

Čtveřice dětí si pobude v Česku dva až tři měsíce, doprovází je otcové, v jednom případě strýc.

Dnešním příletem vojenského speciálu končí výměna příslušníků českého kontingentu v jižním Iráku. Češi v jižním Iráku vyškolili více než 1200 místních policistů. Své znalosti předávali čeští vojenští policisté v policejní akademii ve městě Zubajr. Specialisté vyučovali v třítýdenních kurzech na akademii a postavili také výcvikové středisko na naší základně Šaíba, kde trénovali irácké instruktory, kteří budou sami dál cvičit místní lidi.

Markéta Kaclová, Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme