Z Iráku se vrátili další čeští vojenští policisté

Z jihu Iráku se vrátilo domů zbývajících 55 příslušníků 4. kontingentu českých vojenských policistů. Skončila tak obměna české vojenské mise v Iráku. Na britské základně Šaíba naši policisté cvičí budoucí příslušníky tamních bezpečnostních sil. Nikdo z vojáků, kteří se nyní vrátili domů, nebyl během tříměsíčního působení na jihu Iráku vážně zraněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vůz českých vojenských policistů v Iráku | Foto: Jiří Hošek

Přestože násilných útoků v Iráku neubývá, nemusel nikdo z vojáků 4. iráckého kontingentu České armády čelit střelbě nebo nastražené výbušnině. Přesto někteří z iráckých policistů, které tito vojáci vycvičili, už nežijí. "Když jsme naposledy mluvili s velitelem akademie, tak už i mezi našimi instruktory, které jsme vycvičili, jsou už mrtví," potvrdil velitel kontingentu podplukovník Miroslav Murček.

Výcvikem českých vojenských policistů prošlo za poslední tři měsíce zhruba 3500 Iráčanů. "Prováděli jsme výcvik iráckých policistů ve střelbě z ručních zbraní, pistolí a samopalů, dále v sebeobraně a v základech služebních zákroků."

Na britské základně na jihu Iráku se vyměnil i šestičlenný chirurgický tým. "Naše úloha tam byla o to těžší, že jsme byli jediní dva chirurgové v té polní nemocnici, protože britská strana tam svoje chirurgy nemá. Ta zranění tomu odpovídala, byla to poranění způsobená různými minami, střelná poranění, poranění končetin, popáleniny," říká major Jiří Páral, který počet provedených operací odhaduje na čtyři desítky. Minimálně v deseti případech šlo skutečně o záchranu života.

Mise našich vojáků v Iráku ale ještě nekončí. Tým, který vojáky vystřídal, odletěl už minulý týden. 80 vojenských policistů se má domů vrátit v únoru. Šestičlenná skupina českých chirurgů a zdravotních sester by měla pracovat v britské polní nemocnici až do konce příštího roku.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme