Z jihovýchodu Asie se stále neozvalo 32 Čechů

Čím dál větší otazníky jsou nad osudy 32 Čechů, kteří se z jihovýchodní Asie dosud neozvali. V posledních hodinách se ozval jeden turista ze Srí Lanky. Nejvíc by jich mělo být v Thajsku - 19 a na Srí Lance - 7. V Indonésii dva a v dalších okolních zemích dohromady 4. České úřady mají vážné obavy o životy pěti Čechů v Thajsku a jednoho na Srí Lance. Jejich jména zveřejnil Thajský červený kříž, který zmiňuje rodinu z Kroměříže a dva mladé lidi z Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úder vln tsunami v Thajsku | Foto: ČTK/AP

"Já mohu jen zopakovat to, že okolnosti, za nichž byly tyto osoby naposledy spatřeny, v kombinaci s faktory, jako je věk, dávají malou naději na to, že by mohl v té věci nastat pozitivní vývoj," vysvětluje náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda.

Ministerstvo zahraničí se snaží kontaktovat nezvěstné Čechy i prostřednictvím sms zpráv, v nichž je žádá, aby se telefonicky ohlásili. Někteří pohřešovaní totiž byli ve vnitrozemí a vůbec netušili, co se stalo. Z oblasti postižené následky zemětřesení se včera ozvalo dalších 7 Čechů. Ministerstvo také navýšilo nezvěstným kredity na mobilních telefonech. Pětiminutový hovor pohřešovaných do Česka umožní mobilní operátoři bezplatně.

V asijských nemocnicích zůstávají ležet 3 zraněně Češky, ty se podle českého velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera vrátí brzy domů. Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že připravena jsou u nás nemocniční lůžka pro karanténu vracejících se lidí. Zatím ale pro ni není důvod. O humanitární pomoci Asii bude zítra jednat vláda. Zatím stát poskytl 8 miliónů korun.

Česko má zatím stále jen jednu potvrzenou oběť. Rakev s čtyřiadvacetiletou ženou přepravil z Thajska vojenský speciál, který vezl do Indonésie humanitární pomoc.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme