Z jihovýchodu Asie se stále neozvalo 32 Čechů

Čím dál větší otazníky jsou nad osudy 32 Čechů, kteří se z jihovýchodní Asie dosud neozvali. V posledních hodinách se ozval jeden turista ze Srí Lanky. Nejvíc by jich mělo být v Thajsku - 19 a na Srí Lance - 7. V Indonésii dva a v dalších okolních zemích dohromady 4. České úřady mají vážné obavy o životy pěti Čechů v Thajsku a jednoho na Srí Lance. Jejich jména zveřejnil Thajský červený kříž, který zmiňuje rodinu z Kroměříže a dva mladé lidi z Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úder vln tsunami v Thajsku | Zdroj: ČTK

"Já mohu jen zopakovat to, že okolnosti, za nichž byly tyto osoby naposledy spatřeny, v kombinaci s faktory, jako je věk, dávají malou naději na to, že by mohl v té věci nastat pozitivní vývoj," vysvětluje náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda.

Ministerstvo zahraničí se snaží kontaktovat nezvěstné Čechy i prostřednictvím sms zpráv, v nichž je žádá, aby se telefonicky ohlásili. Někteří pohřešovaní totiž byli ve vnitrozemí a vůbec netušili, co se stalo. Z oblasti postižené následky zemětřesení se včera ozvalo dalších 7 Čechů. Ministerstvo také navýšilo nezvěstným kredity na mobilních telefonech. Pětiminutový hovor pohřešovaných do Česka umožní mobilní operátoři bezplatně.

V asijských nemocnicích zůstávají ležet 3 zraněně Češky, ty se podle českého velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera vrátí brzy domů. Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že připravena jsou u nás nemocniční lůžka pro karanténu vracejících se lidí. Zatím ale pro ni není důvod. O humanitární pomoci Asii bude zítra jednat vláda. Zatím stát poskytl 8 miliónů korun.

Česko má zatím stále jen jednu potvrzenou oběť. Rakev s čtyřiadvacetiletou ženou přepravil z Thajska vojenský speciál, který vezl do Indonésie humanitární pomoc.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme