Z Karviné se do celé republiky šířily dávky halucinogenní šalvěje divotvorné

Policisté stíhají osmačtyřicetiletého obchodníka z Karviné, který přes internet prodával šalvěj divotvornou, způsobující halucinace. Kriminalisté už muže obvinili. Rituální rostlinu původem z Mexika dodával v sušeném stavu. Rostlina může být pro uživatele velmi nebezpečná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bylinky - šalvěj

Bylinky - šalvěj | Foto: Fotobanka stock.xchng

Detaily z vyšetřování dnes zveřejnili specialisté z toxi týmu. Muž si založil webové stránky, z Kanady nakoupil sušené rostliny a z Karviné pak posílal dávky drogy do celé země.

„Jsme v situaci, že drogu jako takovou si může prostřednictvím internetu objednat kdokoliv. Takže se vlastně můžeme dostat do toho, že i vaše dítě si může jít pro balíček na poštu a v tom balíčku může mít drogu,“ upozorňuje Jiří Kopeček z toxi týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Čánová zjišťovala podrobnosti o obviněném obchodníkovi s drogami

Drogu si podle policistů koupilo minimálně devadesát lidí. Podle soudního znalce Petra Kurky může šalvěj divotvorná vyvolat těžké psychické nemoci:

„Při předávkování může vzniknout až těžká fobie, těžká deprese, případně vyvolání těžkých psychických nemocí, které se pak musí léčit klinicky. Druhou z možností je kombinace s jinými látkami, třeba halucinogeny nebo některými látkami, které tlumí centrální nervový systém, jako alkohol a podobně. Mohlo by dojít k těžkému útlumu a určitým nepředvídatelným reakcím, které mohou být nebezpečné pro daného člověka.“

Obviněný podle policistů lákal kupující tvrzením, že šalvěj divotvorná, který obsahuje halucinogen salvinorin A, má podobné účinky jako marihuana.

„Je to hrubá nepravda a pokud se má salvinorin s něčím srovnávat, tak je to LSD. Marihuana je o několik řádů slabší droga i ve variantě těch nejsilnějších vyšlechtěných odrůd skunk,“ vysvětluje novinář z Reflexu Jiří X. Doležal.

Halucinogenní rostlinu používali šamani v Mexiku a při neopatrném dávkování může způsobit velké zdravotní potíže. Před drogou důrazně varuje i Doležal, přestože kriminalizace podle něj není na místě:

„Nemyslím si, že je úplně dobré stíhat lidi za užívání a distribuci této rostliny, jako si nemyslím, že je dobré kohokoliv stíhat za užívání čehokoliv. Ale jako uživatel drog, který užívá psychedelika 30 let, můžu před šalvějí divotvornou opravdu jenom varovat. Je to mimořádně silná droga a může se vymknout.“

Andrea Brtníková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme