Z Klause bude důchodce s 50 tisíci měsíčně a s nárokem na auto a ochranku

Zítra touto dobou už Václav Klaus nebude prezidentem České republiky. I kdyby se rozhodl nijak si už nevydělávat, neměl by se mít špatně. Jako bývalý prezident bude pobírat důchod ve výši 50 tisíc korun a k tomu má navíc nárok na dalších 50 tisíc, které může použít na nájem kanceláře a plat asistenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus na horách | Zdroj: ČTK

Na státní útraty dostane odstupující prezident také auto, bude-li chtít tak i s řidičem. Může také dostat ochranku, ale ta se nepřiděluje automaticky.

O vyjmenované výhody může Václav Klaus teoreticky přijít, a to pokud bude odsouzen za nějaký úmyslný trestný čin. Ve hře je tedy i odsouzení za velezradu. Žalobu podala na prezidenta k Ústavnímu soudu skupina senátorů.

O výhody přijde také v případě, že by se vrátil do politiky a stal se ministrem, premiérem, poslancem, senátorem, soudcem, ombudsmanem nebo šéfem některého státního úřadu. Pak ovšem bude mít nárok zase na jiné výhody, podle té či oné funkce.

Ve srovnání s bývalými prezidenty okolních zemí na tom nebude Václav Klaus ani mimořádně dobře, ani mimořádně špatně. Například bývalý německý prezident Christian Wulff dostává ročně 199 tisíc eur, to je skoro 5 milionů korun a má právo na kancelář.

Lech Walesa v Polsku má v přepočtu 26 tisíc korun. Po jeho odchodu z úřadu museli narychlo řešit, jak ho zabezpečit, protože na to neměli zákon, a Lech Walesa tak oznámil, že se vrací jako elektrikář do loděnic.

Rakouský prezident nemá nárok na žádné speciální požitky, důchod se mu vypočítá jako komukoliv jinému z jeho příjmů. A Michal Kováč na Slovensku dostal po skončení mandátu ochranku, automobil, měsíčně v přepočtu 20 tisíc korun českých a ještě mu zůstal diplomatický pas.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme