Z kongresu ODS zněla ostrá kritika vládní koalice

Horor, ožebračování lidí, hanebnost, volební podvod - taková slova padají na kongresu ODS v Luhačovicích na adresu vládnutí současné koalice v čele s premiérem Vladimírem Špidlou. Občanští demokraté z celé republiky diskutují o dalším směřování nejsilnější opoziční strany, aby se po šesti letech v opozici vrátila k vládní moci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Topolánek

Miroslav Topolánek | Foto: Stanislav Zbyněk

Topolánek na úvod kongresu označil současnou vládní koalici za protireformní a prokorupční. "Tato vláda s bravurou sobě vlastní řeší problémy, které sama způsobila. Nezaměstnanost chce léčit stejně mazaně, jakoby na obezitu ordinovala vepřové koleno. Zadluženost chce řešit ještě větší zadlužeností," vzkázal Špidlovu kabinetu a slíbil mu nadále zachovávat nulovou toleranci.

Místopředseda strany Petr Nečas prohlásil, že sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla není roztomilý popleta ani poctivec, který hodlá vyčistit Augiášův chlév, ale lhář a podvodník. Nešetřil ale ani prvního místopředsedu ČSSD a ministra vnitra Stanislava Grosse či ministra financí Bohuslava Sobotku. "Musíme korunní prince socialistů namočit až po krk do kalu spoluodpovědnosti za tuto vládu. Musíme jasně říci, že pan Sobotka nic nereformuje, dělá pouze politiku ve prospěch velkých bank, s jednou z nichž je úzce spjat," hřímal Nečas.

Velký ohlas získal za slovní trefy do politiků sociální demokracie i poslanec Martin Říman. "V této zemi vládnou dva polodospělí mocichtiví kluci prostřednictvím paranoidního autisty, který si libuje ve čtení odposlechů," narážel na oba ministry. Před přílišným optimismem, který na kongresu vládne, ale varoval místopředseda strany Ivan Langer. "Jenom pasivní spoléhání se na neschopnost svých soupeřů může vést k podcenění soupeře," reagoval na kolegu Římana.

ODS zůstává druhé volební období v opozici a stínový kabinet předkládá alternativy vládní politiky v jednotlivých resortech pod společným názvem Modrá šance. Stejné motto nese i luhačovický kongres. Delegáti se shodují v tom, že příští rok, kdy se uskuteční troje volby - senátní, komunální a do Evropského parlamentu, bude určitým referendem, které ohodnotí současnou vládu. Chtějí v nich uspět, ale jednoznačným cílem ODS je vítězství v příštích volbách do Poslanecké sněmovny, ať už řádných či mimořádných.

Topolánek věří, že dosavadní necelý rok, kdy vede stranu po Václavu Klausovi, zhodnotí účastníci kongresu strany jako úspěšné období. Nepotvrdily se podle něj sklepnické předpovědi, že strana, která nyní vévodí žebříčku preferencí, ztratí podporu veřejnosti a neudrží stranickou jednotu. Topolánek zdůraznil, že ODS musí vyhrát příští volby a už dnes by měla vystupovat jako dostatečně sebevědomá a připravená převzít moc.

Předseda ODS ale nešetřil kritikou ani do vlastních řad. "Přetrvávající klientelismus, malá mediální schopnost, špatná komunikace, nefungující struktury, osobní selhávání. Nenalhávejme si, že nevíme o co jde," vypočítal Topolánek, který vystřídal na loňském kongresu ve Františkových Lázních Václava Klause. Ten již funkci neobhajoval a v únoru se stal prezidentem.

Čestný předseda strany poprvé od roku 1991 na kongres nedorazil, delegátům poslal pozdravnou zdravici. "Nechci vám nic radit, ani doporučovat. To jsem mohl dělat v letech, kdy jsem stál v čele ODS. Nezastírám ale, že z ODS jsem vzešel a že k ní mám svým přesvědčením a názory stále nejblíže, i když dnes ve své funkci patřím všem občanům této země," vzkázal Klaus delegátům Topolánkovými ústy.

Jediným pozvaným šéfem parlamentní strany je na kongresu předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Ve svém vystoupení ocenil spolupráci občanských a křesťanských demokratů na krajské a komunální úrovni. Vyzval k podobnému partnerství i na úrovni vyšší, avšak pod jednou podmínkou: "Ten silnější neválcuje a ten slabší nevydírá. To je obecná zásada, která by do našich vztahů mohla dát novou kvalitu," prohlásil Kalousek.

Lidovecký šéf sněmovního rozpočtového výboru uvedl, že vládní reforma veřejných financí je výsledkem kompromisu tří koaličních partnerů. Alternativou vládních představ ale kvůli síle KSČM ve sněmovně není snižování deficitu a daní, ale naopak jejich zvyšování. Podle Kalouska by se občanští demokraté měli podílet společně s vládní koalicí právě na této reformě, protože je pro budoucnost nejdůležitější

Delegátům kongresu občanských demokratů nicméně řekl, že tuto jejich taktiku chápe. "Z hlediska politické taktiky rozumíme přístupu ODS, nulové toleranci k těmto návrhům. Rozumíme, že je to součástí její opoziční strategie. Podle mého názoru by tato strategie měla mít jedinou výjimku a tou je penzijní reforma," dodal Kalousek.

Někteří poslanci ČSSD označují Kalouskův projev jako přípravu půdy pro nadcházející volby a snahu lidovců být v koalici pokud možno s kýmkoliv. Sociální demokrat Miroslav Svoboda na Kalouskovu adresu poznamenal, že by určitá loajalita k současné vládní koalici byla vhodná.

Topolánkovi vzkázal ministr financí Sobotka prostřednictvím svého mluvčího, že je spíše případem pro psychiatra. "ODS nemá žádnou pozitivní alternativu a pouze populisticky pokřikuje na vládu a doufá, že tím získá nějaké hlasy," tlumočil Sobotkovu reakci mluvčí Marek Zeman.

Místopředseda vlády Petr Mareš z Unie Svobody tvrdí, že Topolánek není schopen unést těžkou roli vůdce opoziční strany. "Nemá s tím zkušenost, v opozici je poprvé a proto to považuji pouze za silná slova, která nemají kontext, který by umožňoval v nejbližší době uvažovat o spolupráci s občanskými demokraty," uvedl Mareš. Poukázal, že bude důležité počkat si, jak budou poslanci ODS hlasovat například o jím navrhovaném zákonu o střetu zájmů.

Marek Janáč, Milada Richterová, Hana Hikelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme