Z. Kořistka a M. Topolánek se navzájem vyzývají ke vzdání se mandátu

Poslanec US-DEU Zdeněk Kořistka je připraven požádat sněmovnu o zbavení poslanecké imunity, pokud ho ODS nebo někdo další zažaluje za křivé obvinění. Poslanec to řekl v souvislosti se svým tvrzením, že mu občanští demokraté nabízeli deset miliónů korun za to, že pomůže odstavit Grossovu vládu. Kořistka se tak rozhodl poté, co mu členové poslaneckého klubu unionistů vyjádřili v pondělí večer plnou podporu. Nikdo další se ale ke Kořistkovi s podobným obviněním ODS nepřipojil. Kořistka rozhodně nehodlá uposlechnout výzvu špiček ODS, aby se vzdal svého poslaneckého křesla. Naopak vyzval šéfa občanských demokratů Topolánka k odchodu ze Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka | Foto: Michal Krumphanzl

"Já přece nejsem ten, kdo by měl za tuto kauzu nést nějakou odpovědnost. A já se své odpovědnosti a toho, co jsem řekl, nebojím. A myslím si, že vysvětlovat by měl především ten, který celou kauzu způsobil. Čímž vyzývám pana předsedu ODS Topolánka, aby vysvětlil své jednání, proč posílá za jinými poslanci své lidi, a chtěl bych ho zároveň vyzvat, ať se vzdá svého senátorského mandátu," apeloval Kořistka v pondělí večer po jednání poslaneckého klubu US-DEU.

Mirek Topolánek se naopak domnívá, že své poslanecké kariéry by se měl vzdát Kořistka. Podle Topolánka jde jen o určité politické hry, které zmenšují důvěru v naší politickou reprezentaci:"Zdeněk Kořistka lhal i ve velmi složité situaci. Myslím si, že by neměl skládat slib, neměl by nastoupit svůj mandát poslance, i když je mi to velmi líto. A že se do toho zapletli předsedové stran, že se do toho zapletli nejrůznější mediální agentury, tak to je jenom obraz naší politické scény."

Na schůzce, na které měla podle Kořistky zaznít desetimilionová nabídka, byli asistent předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek. Ti však nabídku úplatku popírají a zvažují, že na Kořistku podají trestní oznámení. Také ODS nabízení úplatku odmítá a žádá policii, aby celou věc prošetřila.

Kořistka potvrdil, že byl s úplatkem osloven právě na schůzce s Večerkem a Dalíkem. Jméno toho, který mu peníze nabízel, ale neprozradil. "Je zajímavé, že tito aktéři promluvili o této schůzce až byli zjištěni oni, pokud na té schůzce v uvozovkách nic závadného nezaznělo, proč nevystoupili z anonymity dříve, ale museli je nejdříve zjistit novináři," podivuje se Kořistka.

Dalík na tato slova reagoval, že zřejmě podá na Kořistku trestní oznámení pro křivé obvinění. Stejný krok zvažuje i Večerek, který je společný známý Kořistky a šéfa ODS Topolánka a schůzku zorganizoval. "Nechápu to, proč můj dlouholetý přítel a troufám si říct kamarád se schová tímto způsobem," řekl Večerek. Kořistka už o svém případu vypovídal na policii. Znepokojilo ho ale, že se na veřejnost dostaly části jeho výpovědi z policejního protokolu.

Kořistka si prý nedělá iluze a očekává, že do protokolu Dalík a Večerek všechno popřou. Vyzval také své kolegy poslance, aby zveřejnili podobné zkušenosti s politickou korupcí. Zatím ho vyslyšel jen další unionistický poslanec Robert Vokáč. Přiznal, že jej zástupci ODS kontaktovali,ale peníze mu nenabízeli.

Šéf občanských demokratů Mirek Topolánek v Radiofóru ČRo 1 - Radiožurnálu řekl, že ODS zažaluje Kořistku v občanskoprávním řízení, kde se bude domáhat ochrany svého dobrého jména. O konkrétní podobě se ODS poradí v úterý. "Samozřejmě podáváme trestní oznámení, občanskoprávní spor," uvedl. "Budeme zvažovat jakou částku a jakým způsobem (budeme požadovat). Nechám to na právnících a budeme se určitě bránit," konstatoval Topolánek.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý nadále považuje Kořistkova nařčení za zcela nepodložená. Podle něj jde o další politickou kampaň, která má jeho stranu pošpinit. "Ta kampaň se vyznačuje takovýmito obviněními bez důkazů a následují dlouhé měsíce nebo rok pochybností. Nám už se potom logicky nedaří tu pomluvu ze sebe stoprocentně smýt."

Tlustý se nechtěl vyjadřovat k tomu, zda by měl Zdeněk Kořistka rezignovat na svůj mandát, pokud se jeho obvinění neprokáží. Řekl pouze, že se zachoval velmi nekompetentně, když se svěřil nejprve novinářům, místo aby věc oznámil policii.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme