Z lékáren zmizel lék údajně účinný proti ptačí chřipce

Z českých lékáren doslova zmizel lék, který je údajně účinný proti ptačí chřipce. Lidé se totiž proti této chorobě rozhodli předzásobit. Lék Tamiflu by se měl v lékárnách znovu objevit až v polovině listopadu. Češi se začali nemoci bát poté, co přišly první zprávy, že nakažení ptáci se objevili i v Rumunsku a v Turecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna | Foto: Marián Vojtek

Podle posledních zpráv britských expertů první analýza virus ptačí chřipky v rumunské dunajské deltě zatím nepotvrdila. Následovat bude další testování. V případě pozitivního výsledku půjde o první důkaz výskytu ptačí chřipky u zvířat v Evropě.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že nakupování léku do zásoby je podle něj zbytečné. "V žádném případě nechci podceňovat studie, analýzy a zprávy, které odkazují na chřipku podobnou španělské někdy ze začátku minulého století, ale domnívám se, že žijeme v trochu jiné době. Myslím si, že nakupovat tento lék do zásoby do jednotlivých rodin je v tuto chvíli nepřiměřené a zbytečné," řekl Chudoba.

Státní veterinární správa teď kvůli ptačí chřipce posiluje vyšetřování chované drůbeže i volně žijících ptáků. Od počátku roku do konce srpna veterináři provedli 363 vyšetření v chovech, a to s negativním výsledkem. Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben uvedl, že u volně žijících ptáků by nám nebezpečí hrozilo, kdyby se nemoc rozšířila do bližších zemí než je Rumunsko nebo Turecko.

"Tažní ptáci přenášejí tuto nemoc spíše na kratší vzdálenosti, protože je-li pták nemocný, tak nikam daleko nedolétne. Toto nebezpečí by hrozilo, když by se ptačí chřipka přiblížila k našim hranicím. Zatím tato situace nenastala," dodal mluvčí.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme