Z lékáren zmizí lék napomáhající pomalému trávení

Z českého trhu zmizí první lék, který se kvůli snížené úhradě od pojišťoven nevyplatí výrobci prodávat. Jde o přípravek Ganaton, který napomáhá zpomalenému trávení. V tuzemských lékárnách ho pacienti neseženou, protože je příliš levný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Výrobci se snaží držet cenovou politiku z přirozených důvodů svých zisků. „Pokud je země, velikosti České republiky, v rámci systému stanovení cen a úhrad úspěšná, tak může rozhodnout zahraniční centrála firmy, že daný lék nebude dodávat,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Firmy si tak nekazí cenu pro trh v Německu nebo Francii, kde se jim daří prodávat za daleko vyšší ceny a tím pádem si účtují daleko vyšší zisky.

„V systému stanovení cen se skutečně snažíme, aby to bylo co nejlevnější. Ovšem, obchodní taktikou některých firem je, že čekají dokud naše státní orgány nepřistoupí na zvýšení ceny. S tím budeme bohužel muset počítat,“ konstatuje prezident komory.

Jakub Viliš, Renata Kropáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme