Z Milovic jsou Mírovice - s tanky a vojáky

Milovice na Nymbursku si dnes připomínají srpnové události z roku 1968. 21. srpna se tam téměř zastavil život a Milovice se na 23 let staly armádním městem. Představitelé sovětské armády se netajili dokonce tím, že je chtějí vymazat z mapy. Jak to tehdy v malém městečku nedaleko Lysé nad Labem vypadalo a jak se tam žilo, by vám měla připomenout akce, která se v Milovicích koná právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mírovice 2008 - 40 let po srpnu 1968 | Foto: Pavel Pavlas

Brzy ráno přejmenovali dětští zástupci města Milovice na Mírovice. O hodinu později pak vše vypuklo naplno. Na tamním letišti Boží dar jste si mohli prohlédnout vojenský vrtulník a hasičskou techniku. V bývalém vojenském prostoru bylo k vidění několik armádních vozidel, tanků, ale i transportérů na rakety. Nechyběli ani hudební hosté, kteří dali akci kulturnější rozměr. Nechyběli mezi nimi členové Pražského výběru II, skupiny Guločar a The Plastic People of the Universe.

Pro děti organizátoři připravili několik soutěží. Nemohly chybět kolotoče a dobový jarmark. V tamním kulturním domě se i vzpomínalo a debatovalo. U řečnického pultu se vystřídali pamětníci, ale i současní politici. Všichni se shodli na tom, že by se srpen z roku 1968 neměl už nikdy opakovat.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme