Z nemocnic se obchodní společnosti nestanou ani v budoucnosti

Převádění krajských nemocnic na obchodní společnosti nebude nadále možné. Ve Sněmovně to znovu prosadili komunisté, sociální demokraté a také několik lidovců a unionistů. Proti byli hlavně opoziční občanští demokraté, kteří zvažují podání ústavní stížnosti. Pasáž o převodu nemocnic se nacházela v novele zákona o veřejném zdraví, který dnes poslanci projednávali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operační sál

operační sál | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Návrh zakomponoval do novely místopředseda Sněmovny za KSČM Vojtěch Filip, který zdůrazňuje, že zákaz převodů má dočasnou platnost do doby, než bude přijat zákon o neziskových veřejných nemocnicích. K tomu dodává: "Má to ještě druhý odstavec, to znamená že po dobu blokace nemůže být na právnickou osobu obchodní společnosti, na kterou už byla převedena práva a povinnosti nemocnice, vyhlášen konkurz. Je to ochrana státu před likvidací zdravotnických zařízení ekonomickými nástroji."

Proti zákazu převodu nemocnic na obchodní společnosti se opět důrazně postavili poslanci ODS. Trvají na tom, že jde o protiústavní zásah do pravomocí krajů. Místopředsedkyně sněmovního zdravotního výboru Lucie Talmanová proto doufá, že Senát vrátí předlohu Poslanecké sněmovně se zamítavým stanoviskem. "Nevím, jak se zachová Senát a prezident, takže nebudu předjímat. Po dohodě s hejtmany jsme však připraveni se obrátit na ústavní soud."

Podobně jako Talmanová se na celý problém dívají i zástupci jihočeského kraje, kteří chtějí i přes zákaz pokračovat v transformaci svých zdravotnických zařízení. Na jihu Čech zatím jako akciová společnost funguje od loňska Nemocnice České Budějovice, kraj chystá transformaci i šesti dalších, které spravuje.

"Stát se snaží o něco, co nemůžu pochopit. Převedl na nás nemocnice, dal nám za ně odpovědnost, které se sám zbavil, a teď nám do toho chce mluvit. My budeme pokračovat v našem záměru, to znamená že budeme transformovat nemocnice na akciové společnosti a budeme pokračovat i v zavádění holdingového způsobu řízení," vyjádřil se o postupu ve svém kraji jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Milada Richterová, Ivan Mls, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme