Z neratovické Spolany mohou při povodních uniknout dioxiny

Aktivisté z Greenpeace upozorňují na riziko úniků prudce jedovatých dioxinů z neratovické Spolany. Pomocí laseru vyznačili povodňovou kótu. Její překročení by podle Miroslava Šuty z ekologického hnutí znamenalo zamoření Labe. Dioxiny jsou přitom jedovaté už ve velmi malém množství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka | Foto: Jana Balounová
Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Šuta o dioxinech

Pomocí laseru vyznačili povodňovou kótu - její překročení by podle Miroslava Šuty z ekologického hnutí znamenalo zamoření Labe. Dioxiny jsou přitom jedovaté už ve velmi malém množství. "Mohou způsobovat rakovinu, poškozovat imunitní systém, narušovat funkci hormonů, například pohlavních hormonů, hormonů štítné žlázy, mohou způsobovat vrozené vývojové vady, nebezpečné je, že v případě vyplavení povodní, tak už dotyk rukou na kontaminované místo způsobí to, že dioxiny kůží projdou do těla a toho člověka mohou ohrozit."

Mluvčí neratovické Spolany vyplavení prudce jedovatých dioxinů při povodních na Labi vyloučil. Jak řekl Českému rozhlasu, dva zamořené objekty uvnitř továrny jsou dostatečně zabezpečené proti případnému úniku. Jejich konečná sanace si ovšem vyžádá několik set miliónů korun a bude navíc i technicky velmi náročná. "Nelze starou zátěž odstranit během velmi krátké doby. V současné době už je dokončená "fisibility study", ve které by měly být navrženy varianty řešení tohoto problému a jakmile bude tato studie projednána a přijaty závěry, tak Fond národního majetku bude vypisovat výběrová řízení na další stupně zabezpečení této akce a od toho se budou odvíjet termíny, kdy celá zátěž bude definitivně odstraněna."

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme