Z neratovické Spolany opět unikl chlor

V neratovické chemičce Spolana uniklo odpoledne při obnovování výroby chlorového řetězce menší množství chlóru. Podle mluvčího chemičky Jana Martínka byl téměř půl hodiny vyhlášen první stupeň chemického poplachu. Chlor se prý nedostal mimo areál továrny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

"Jednalo se velmi drobný únik chloru ze zařízení výrobny chlornanu sodného. Byl to únik, který zavinil člověk, a nejednalo se tedy o chybu technologie. Tento únik nemohli vůbec zaznamenat mimo areál. Přestože byl velmi malý, byli informováni telefonicky starostové sousedních obcí," zdůraznil pro Český rozhlas Martínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Martínek: K ohrožení nedošlo

S obnovováním výroby v areálu, který byl kompletně zaplaven více než stoletou vodou, začala Spolana začátkem října. V úterý obnovil i výrobu chloru.

To však považují jako vysoce rizikové ekologická sdružení i místní obyvatelé. Jejich nedůvěřivost způsobily úniky chlóru z poškozeného chlorového skladu během srpnových povodní.

Spolana vyčíslila přímé škody způsobené povodní na materiálu a zařízení Spolany na zhruba 680 000 000 korun a dalších 350 000 000 korun na ušlém zisku.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Andrea Bocková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme