Z neratovické Spolany unikal chlór

Dramatické okamžiky dnes zažili obyvatelé Neratovic a blízkého okolí. Kromě vzrůstající hladiny Labe jim zkomplikoval život únik chlóru z tamní zaplavené chemičky Spolany. Mrak jedovatého plynu měl rozměry asi 150 krát 200 metrů. V Neratovicích byl okamžitě vyhlášen třetí stupeň chemické pohotovosti. Podle hasičů, kteří zasahovali na místě, však koncentrace uniklého chlóru nejsou životu nebezpečné. Evakuace města proto nebyla vyhlášena, lidé byli jen vyzváni, aby zavřeli okna a nezdržovali se venku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Štiplavý plyn byl cítit zejména v okolí Tišic a Kostelce nad Labem. Oblast projížděly hasičské vozy, na chemické nebezpečí třetího stupně upozorňovaly i tlampače. Přesto lidé v méně zasažených místech nerespektovali zákaz a volně se pohybovali. Následně bylo zjištěno, že uniklé množství chlóru dosahovalo 20 až 30 procent zdraví škodlivých hodnot.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík odpoledne Radiožurnálu řekl, že situace je pod kontrolou a nebezpečí občanům v tuto chvíli nehrozí - nemají se ale zdržovat venku ani doma větrat. "Kromě Hasičského záchranného sboru jsou v místě i průzkumné prostředky chemického vojska Armády ČR a ve chvíli, kdy by se situace nějakým dramatickým způsobem zhoršovala, budeme okamžitě připraveni o tom informovat veřejnost použitím příslušných výstražných prostředků." Do Spolany dorazil rovněž ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Situace je pod kontrolou

Informace o ochraně při úniku chloru najdete na www.emergency.cz . Chlór je jedovatý plyn, který silně leptá sliznice. Pokud se jej člověk nadýchá, může mu způsobit otravu. Chlór velmi dráždí především sliznice očí a dýchacího ústrojí a může způsobit závažný otok plic. Na kůži způsobuje puchýře a zčervenání.

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme