Z nového územní plánu ČR asi zmizí jména obcí, v nichž by mohlo být jaderné úložiště

Odpor obcí proti úložišti jaderného odpadu trvá. Tvrdí navíc, že vláda chce posunout rozhodování narychlo dopředu. Má totiž v pondělí projednávat Politiku územního rozvoje České republiky. Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška ale Radiožurnálu potvrdil, že konkrétní jména obcí, kde by mohlo úložiště vzniknout, by měla z územního plánu zmizet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JE Temelín | Foto: ČEZ

Konec rekreace, turistiky i ekologického zemědělství. Už teď nás poškozuje jenom ta možnost, že by u nás úložiště mohlo být, říká starosta Nadějkova na Táborsku Zdeněk Černý. "Kolik investorů, kteří chtěli třeba dělat nějaké větší rekreační zařízení, uvažovali o volbě nějaké krajiny a bylo jim celkem jedno, kde to bude, líbil se jim náš kraj, a když se dozvěděli, že toto nebezpečí je, i když ta pravděpodobnost je jedna ku šesti, tak stejně je odradí."

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška chce v pondělí vládě navrhnout, aby v politice územního rozvoje žádná konkrétní jména obcí, kde by mohlo úložiště vzniknout, nebyla. Mluvčí Martin Ayrer také odmítá, že s obcemi nekomunikují. "V rámci veřejného připomínkování Politiky územního rozvoje 2008 navíc ministerstvo uspořádalo dvě veřejná projednávání této věci, a to v Praze a v Brně."

Místo pro úložiště jaderného odpadu stát vybírá už dlouho. Úložiště by mělo začít fungovat v roce 2065.

K tématu si můžete také přečíst:
V Česku se rozhodne o úložišti jaderného odpadu do roku 2025
Lidé z Cejle na Jihlavsku jasně odmítli úložiště jaderného odpadu
Lidé z Hubenova a Dvorců na Jihlavsku odmítli stavbu úložiště jaderného odpadu
Obavy z jaderného úložiště jsou zbytečné, tvrdí experti
Obce na Klatovsku odmítly úložiště jaderného odpadu

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme