Z oblohy padají Perseidy

V noci můžeme na obloze pozorovat padající hvězdy - právě jsou k vidění ty z nejznámějšího meteorického roje Perseidy. Těmto meteorům se také říká létavice nebo slzy svatého Vavřince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perseidy patří mezi velmi vděčné nebeské cíle | Foto: Sebastien Giguere

Kdy je uvidíme nejlépe, na to se Radiožurnál zeptal ředitele Štefánikovy hvězdárny v Praze Jakuba Rozehnala.

"Maximum padajících létavic sice předpovídáme až na druhou polovinu noci, nicméně nejvhodnější čas bude už zvečera po západu Slunce. Krátce před půlnoci totiž bude vycházet Měsíc, který pozorování ruší - obloha je příliš světlá. Ideální podmínky tedy budou někdy kolem desáté hodiny večerní."

Z meteorického roje Perseid můžeme vidět maximálně až sto záblesků za jedinou hodinu. Padat z oblohy budou až do 24. srpna.

Nám se zdá, že létavice startují ze souhvězdí Persea, proto se tak jmenují. Jde přitom o prach, který za sebou nechává kometa Swift-Tuttle.

Ve vysílání Rádia Česko dodal Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, že tato kometa se točí okolo Slunce po eliptické dráze jednou za 130 let a Země se jednou za rok dostává proti proudu jejích odpadajících částic. Proto je vidíme hořet na nebi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve vysílání Rádia Česko o Perseidách

Dalšími populárními meteorickými roji jsou Leonidy, které se objevují se kolem 18. listopadu, nebo Geminidy, které létají o měsíc později.

Přečtěte si také:
Procházka oblohou (srpen)
Meteorický roj Perseidy bude nejsilnější zítra po poledni
Meteorický roj a meteority
Úkazy na obloze v srpnu 2008 - astronomické hody
Procházka oblohou (srpen)

Přejete si něco, když vidíte padat hvězdu? Hlasujte v naší anketě!

Pavla Dluhoschová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme