Z Opencard se stává politický problém

Pražská karta Opencard měla Pražanům usnadnit život a stát se klíčem k řadě služeb, zatím je ale stála skoro 900 miliard korun a výsledek je víceméně pochybný. Nevydělala totiž vůbec nic. Navíc už přerostla hranice hlavního města a stává se důležitým politickým tématem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Marián Vojtek

Naposledy kauzu zmiňoval v nedělní televizní debatě předseda lidovců Cyril Svoboda a právě na příkladu multifunkční karty poukazoval na špatné hospodaření Magistrátu. Pražský primátor Pavel Bém útok příliš neustál. Šéfa KDU-ČSL dokonce obvinil ze lži.

Projektem Opencard se zabývá i policie a jeho výhodnost posuzovaly už tři audity. Ten poslední zadal kontrolní výbor zastupitelstva. Kvůli Opencard se navíc množí trestní oznámení. Jedno z nich podala například zastupitelka Jana Ryšlinková z SNK - ED.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza Opencard. Téma pro zastupitelku za SNK - ED Janu Ryšlinkovou a ředitele výboru zastupitelstva Františka Hoffmana z KSČM.

"Důvodů jsem udala hned sedm. Navíc projekt je dobře a dlouho naplánovaný podvod relativně nevelké, ale dobře organizované skupiny lidí. Jde navíc o porušení zákona o veřejných zakázkách a v neposlední řadě došlo k úmyslně špatné správě veřejného majetku. Navíc z účetnictví vyplývá, že bylo zkresleno. To vyplývá i z auditu," řekla v Radiofóru Ryšlinková.

Zmiňovaný třetí audit, který vypracovala firma Apogeo, údajně neodhalil, že by někdo porušil zákon při uzavírání smluv nebo při zadávání. Audit nicméně podle ředitele výboru zastupitelstva Františka Hoffmana z KSČM ukázal určité nestandardní postupy ve společnosti Hauguess.

"Doporučujeme, aby hlavní město jednalo se společností Hauguess o předělání nebo vypovězení smlouvy, jelikož se ukazuje, že kvůli této smlouvě odstartovaly s Opencard problémy," zmínil v Radiofóru Hoffman.

Ryšlinková: Viníka jsem prozradila policii

Podle Ryšlinkové se ale celým případem doslova táhne jméno jedné osoby nebo skupiny, která projekt projekt připravovala a postupně figurovala ve všech schvalovacích orgánech a v neposlední řadě firmách, které měly z Opencard užitek.

"Nechci zveřejňovat konkrétní jméno. Nechám konat policii. Jestli ovšem nebude konat, jsem ochotna sama zveřejnit znepokojivé indicie a skutečnosti. Jen dodám, že osoba, o které je řeč, nyní figuruje právě ve firmě Hauguess," prozradila zastupitelka SNK - ED a dodal:

"Policii jsem už konkrétní jméno sdělila."

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme