Z památníku Rudé armády v Malém Březně zmizela pěticípá hvězda. Znesvěcení, protestuje Moskva

Ministerstvo zahraničí v pátek obdrželo nótu, v níž si ruská diplomacie stěžuje na poškození pomníku vojákům Rudé armády v obci Malé Březno na Ústecku. Oznámila to mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Z pomníku podle ministerstva někdo sejmul nápis a pěticípou hvězdu. Podle informací serveru Aktuálně.cz mohlo jít o protestní akci občanů, kteří nesouhlasili s jeho nedávnou opravou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z pomníku zmizel nápis a pěticípá hvězda. | Foto: Libor Zavoral | Zdroj: ČTK

"MZV potvrzuje přijetí nóty od velvyslanectví Ruské federace v ČR. Nótu jsme prostudovali a ohledně dalšího postupu jsme v kontaktu se zástupci dané obce a s ruskou ambasádou," řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová.

V nótě, kterou ministerstvo obdrželo v pátek ráno, se píše, že pomník byl znesvěcen. Ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách popisuje poškození jako vandalismus. „Očekáváme, že vandalové budou vypátráni a dostanou trest, jaký si zaslouží,“ uvedla v nótě ruská diplomacie.

Gottwald v nadživotní velikosti opustí Příbram. Socha se stěhuje na jih Čech

Číst článek

Podle informací Černínského paláce někdo z památníku sňal pěticípou hvězdu a tabulku s nápisem. Památník, který byl slavnostně odhalen loni v prosinci, podle zjištění ministerstva nebyl jinak poškozen například posprejováním. Na odcizené tabulce byl nápis "Z VDĚČNOSTI RUSKÉ ARMÁDĚ". "Tento nápis se na památníku nachází i po odejmutí tabulky," dodala Valentová.

Z pomníku zmizel nápis a pěticípá hvězda. | Foto: ČTK Libor Zavoral

Starostka obce Renata Zvoníčková řekla serveru Aktuálně.cz, že oprava pomníku vyvolala v obci spor. Část obyvatel ho vítala a část byla zásadně proti. Obec podle starostky začala po zmizelé ceduli pátrat. "Mysleli jsme si, že to zjistíme sami. Ale po reakci, kterou krádež vyvolala, asi policii budeme muset kontaktovat," dodala.

Ruská diplomacie v prohlášení uvedla, že očekává nalezení viníků a obnovení původní podoby pomníku. Požaduje také přijetí opatření, která by zabránila, aby se podobný incident opakoval.

Jak bude české ministerstvo dále postupovat, Valentová neupřesnila. "V tuto chvíli nic dalšího specifikovat nebudeme, je to v jednání," uvedla. Péče o podobné památky je předmětem konzultací komise pro válečné hroby, kterou má v gesci ministerstvo obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme