Z pardubické chemičky Synthesia unikl oblak nitrózních plynů

Z chemické továrny Synthesia v Pardubicích-Semtíně unikly nitrózní plyny. Oblak se pohybuje nad Pardubicemi a Rosicemi. Na místě jsou všechny složky integrovaného záchranného systému, městský rozhlas varoval obyvatelstvo před chemickým nebezpečím. Se stejným problémem se přitom chemička potýkala již v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrak nitrózních plynů nad chemičkou Synthesia | Foto: Jaroslav Kubínek

Nitrózní plyny unikly do ovzduší po výbuchu kapaliny. K explozi došlo krátce před 13. hodinou. Stejně jako včera se plyny nahromadily v zásobníku, který pak nevydržel zvýšený tlak.

Mluvčí Synthesie Jaroslava Doležalová tvrdí, že lidem nebezpečí nehrozí. "Stala se stejná situace jako včera. Je to únik nitrózních plynů z jiného zásobníku na úložišti. Přijali jsme okamžitě opatření, že s okamžitou platností je zastavena výroba, protože jednou z možných příčin mohou být tyto extrémně vysoké teploty. Výroba se obnoví, až se změní počasí," řekla.

Výbuch plynů nikoho nezranil. Únik plynů je pouze v areálu Semtín zone.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v chemičce Synthesia mluvila na Radiožurnálu primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková

Nad Pardubicemi a Rosicemi se vznáší velký žlutý mrak a v Semtíně je cítit štiplavý zápach. Hasiči upozorňují, že plny jsou jedovaté, lidé by proto měli zavřít okna, nevětrat a nevycházet ven. Zástupci chemičky ale upozornili, že plyny vystoupají do vysoké výšky, kde se rozptýlí, takže žádné nebezpečí nehrozí.

Varování dostali i starostové okolních obcí, aby obyvatele o situaci informovali prostřednictvím místního rozhlasu.

"V areálu Semtín zone došlo na E3 firmy Synthesia k nehodě s výronem oxidu dusíku. Recesivní zásah pokračuje. K úniku škodlivých látek mimo areál už nedochází. Ohroženy jsou části Ohrazenice, Doubravice, Polabiny a Trnová, doporučení uzavřít okna – dispečink Synthesie," přečetla si na mobilu třeba starostka Lázní Bohdaneč Květoslava Janíčková.

Hasiči zatím čekají na podrobné měření koncentrace plynů.

Vjezd do areálu - nepovolaným nepřístupno | Foto: Honza Ptáček

„Informace budeme mít z chemické laboratoře z Institutu ochrany obyvatelstva Lázní Bohdaneč, která nám bude měřit okolí Kunětické hory,“ řekl hasič Radek Pešek.

Na výsledek měření čeká i primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

"Očekáváme aktuální informace ze strany Synthesie a především hasičského záchranného sboru, který měří hodnoty ovzduší, budeme se snažit aktuálně informovat obyvatele našeho města a přes starosty i obyvatele okolních obcí," řekla.

Zdravotní potíže prý lidem nehrozí

Fraňková se necelé dvě hodiny po úniku sešla s přímo s generálním ředitelem Synthesie Danielem Kuruczem. Z hlediska technologie podle ní k žádnému pochybení nedošlo.

"Je už ale ustanovena vyšetřovací komise i za účasti České inspekce životního prostředí, která tuto záležitost velmi bedlivě sleduje. A pokud k jakémukoli pochybení došlo, budou samozřejmě vyvozeny patřičné důsledky," ujistila Fraňková.

Ředitel Synthesie ji prý také ubezpečil, že nedošlo k enormnímu úniku do ovzduší a neměly by být způsobeny žádné zdravotní obtíže.

"U lidí vnímavějších, třeba astmatiků, to může způsobit škrábání v krku, pocity kyselosti, zhoršené dýchání. Těmto lidem doporučuji nevycházet, neotvírat okna, vypnout klimatizaci a v případě potřeby zcela jistě vyhledat lékařskou pomoc," dodala primátorka.

kko, Drahomíra Bačkorová, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme