Z pardubické Synthesie unikly dráždivé plyny

Červenožlutý mrak obsahující oxidy dusíku vyděsil odpoledne lidi žijící v okolí pardubické chemičky Synthesia. Plyny unikly při výrobě nitrocelulózy v Semtíně. Podle hasičů mrak nebyl jedovatý, ale mohl dráždit sliznice. Obyvatelé okolních obcí byli vyzváni, aby zbytečně nevycházeli ven a nevětrali. Večer se oblak rozplynul a hasiči veškerá preventivní opatření odvolali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letecký snímek Pardubic | Foto: město Pardubice

Na místě nehody zasahovali hasiči podniku Aliachem Semtín, profesionální hasiči z Pardubic a dobrovolní hasiči z Bohdanče. "Obyvatelé Bohdanče byli upozorněni městskou policií a sirénou o nastalé situaci. V dalších obcích operační středisko hasičů kontaktovalo starosty a informace podávají také policejní hlídky," popsala situaci po zjištění úniku plynů z chemičky mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Červenožlutý mrak se nejprve šířil nad Lázněmi Bohdaneč, Rybitvím a Srnojedy. Tam hasiči odebrali vzorky a v Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč bude zjištěna přesná koncentrace plynů.

Poté mrak zamířil ke Královéhradeckému kraji. Večer se zastavil u Záchrašťan na Novobydžovsku a kolem 19. hodiny se začal pomalu rozpouštět. Hasiči už proto přijatá preventivní opatření odvolali.

Marika Táborská, Romana Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme