Z peněz na prezidentskou volební kampaň bude mít prospěch i nosorožec Baabuu v plzeňské zoo

Volebními účty devíti prezidentských kandidátů proteklo téměř sto milionů korun, na veřejně prospěšné účely ale zbudou jen desítky, maximálně stovky tisíc. Tam totiž podle zákona musí jít peníze, které nebyly využité během kampaně - tedy na letáky, mítinky nebo inzerci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad (ilustační foto) | Foto: Filip Jandourek

Neúspěšní kandidáti zatím spíše tuší, než vědí, kolik přesně jim zbylo na účtech. Už uzavřené účty z té devítky má třeba Jana Bobošíková - ta poslala sedm tisíc korun památníku v Lidicích. Vladimír Franz devět tisíc občanskému sdružení Život dětem, a po deseti tisících psímu útulku v Libni a projektu Číslo na Boha.

Třeba Táňa Fischerová má sice jasno, kam peníze pošle, ale neví, kolik to přesně bude:

Přehrát

00:00 / 00:00

O závěrečné účetnictví kampaně prezidentských kandidátů se zajímal redaktor Petr Sehnoutka

„Jestli něco zbyde, tak určitě v řádu pár tisíc, pět tisíc – možná, jestli vůbec. A my bychom to buď dali na nějakou asistenci pro lidi s postižením. A z části na projekt Šance, který se stará o děti z ulice, protože s těmi také dlouhodobě spolupracujeme. Ale je to tak málo, že musíme zjistit, kolik to je, aby to vůbec bylo důstojné, jestli to vůbec pomůže.“

O určení rozhoduje kandidát

O tom, kam peníze půjdou, rozhoduje přímo prezidentský kandidát. Slovy zákona má zbylé peníze převést na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel.

Například Přemysl Sobotka se během kampaně sblížil s nosorožcem Baabuu z plzeňské zoo, a tak peníze půjdou na toto zvíře, říká Jiří Sochor z jeho štábu:

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se utkali v prvním televizním duelu | Foto: ČTK

„Bude to částka v řádech desetitisíců. Přesně to budeme vědět, až budeme mít přesně vyúčtované faktury do dodavatelů., které jsou teď na cestě. Rozhodně plzeňský nosorožec Baabuu z toho bude mít krmení na pár měsíců.“

Tím ale s konkrétními údaji končíme a narážíme na mantru, že postupně docházejí faktury a účetnictví ještě není uzavřené. To je případ třeba Jana Fischera nebo Jiřího Dienstbiera. Jejich kampaně překročily deset milionů korun, ale stále nevědí, co zbude, a ani rámcově netuší, kam peníze pošlou.

Účty finalistů

Účet Karla Schwarzenberga v tuto chvíli hlásí přebytek zhruba pěti milionů, ale i tato suma se podle jeho týmu výrazně sníží, až dorazí všechny faktury. Nicméně jemu by mohlo teoreticky zbýt nejvíce - řádově stovky tisíc korun. O peníze by se rády podělily desítky organizací, ale Karel Schwarzenberg si to ještě nechává projít hlavou a rozhodne se prý v horizontu týdnů.

U vítěze voleb Miloše Zemana je ještě trochu větší problém. Z účtu mu oficiálně odešlo necelých třináct milionů korun. Kampaň ale měla stát třicet milionů, to znamená, že tam ještě na jedné straně chybí proplatit sedmnáct milionů, ale stejně tak ty peníze chybí na té příjmové stránce.

Tuto částku prý má Zemanův štáb přislíbenou, ale v dohledné době je musí nějakým způsobem dostat na ten speciální transparentní volební účet. Naposledy včera tam přišlo 300 tisíc korun - v kolonce název účtu dárce je napsáno: Stavební společnost.

mkp, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme