Z pochybného kontraktu těží i firma bratra hejtmana

Státní zakázka v hodnotě desítek miliónů korun na základě nezákonného výběrového řízení? V českých podmínkách žádný problém. Ministerstvo pro místní rozvoj takto vyplácí už sedm let společnost, která pro něj provozuje monitorovací systém evropských dotací. A to přesto, že antimonopolní úřad už v roce 2004 konstatoval, že ministerstvo pod vedením sociálního demokrata Petra Lachnita závažně porušilo při výběru firmy zákon. Na zakázce se také významným způsobem podílí společnost, kterou řídí bratr jiného vlivného člena ČSSD, dnes poslance a olomouckého hejtmana Martina Tesaříka Josef. UVNITŘ ČLÁNKU: AUDIA

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo pro místní rozvoj | Foto: Marián Vojtek

Je to kontrakt, který budí pochybnosti už od začátku. Systém má sledovat nakládání s desítkami miliard, které do České republiky proudí jako dotace z Bruselu. Ministerstvo pro místní rozvoj v roce 2001 rozhodlo, že v České republice působí jen jedna firma, která dokáže dodat software, který by umožnil zpracovávání žádostí o eurodotace a zároveň kontrolu, na jaké účely byly peníze skutečně využity. Následným šetřením ale toto rozhodnutí ministerstva zásadně zpochybnily Nejvyšší kontrolní i antimonopolní úřad.

Místopředseda Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže Kamil Rudolecký k tomu Rádiu Česko řekl: "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se zabýval touto kauzou už v červnu 2004 kdy zahájil správní řízení s ministerstvem pro místní rozvoj. Bylo to na základě zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu. V rámci správního řízení jsme konstatovali závažné porušení zákona, protože zadavatel, tedy ministerstvo, se obrátil pouze na jednoho zájemce o realizaci zakázky, aniž by k tomu měl zákonný podklad. Odvolával se tedy na autorská práva a že zakázku může realizovat pouze oslovený subjekt, ale realita byla opravdu jiná. Těch systémů, které bylo možno využít, byla celá řada, takže úřad konstatoval, že postup ministerstva, kdy oslovilo pouze jednu firmu, nebyl zákonný. Na základě tohoto zjištění jsme v té době udělili pokutu ve výši 50 000 korun, přičemž maximální výše pokuty mohla dosahovat až půl miliónu."

Přestože úřad konstatoval, že byl porušen zákon, tak zakázka v podstatě v identické podobě běží dodneška. Nakolik je verdikt antimonopolního úřadu právně vymahatelný?

"Situace je taková, že pokud ještě není uzavřena smlouva, tak úřad může dělat různé předběžné kroky. To znamená, může věc vrátit do určité fáze výběrového řízení, kdy třeba proběhne hodnocení uchazečů, i když tady vlastně se jednalo pouze o jednoho, nebo například může zrušit celou zakázku. Problém ale nastane, když už je uzavřena smlouva - v takové situaci už nezbývá nic jiného, než uložit pokutu, a ta je potom vymahatelná. Ale vlastní realizace už potom probíhá na základě uzavřené smlouvy," odpověděl Rudolecký.

Zakázka běží dál, Tesco SW to za problém nepovažuje

Takže suma sumárum sice byl porušen zákon, ale zakázka běží dál a společnost S&T CZ inkasuje za instalaci a provoz svého softwaru desítky miliónů korun. Jenže se na zakázce nepodílí sama. Jejím subdodavatelem je olomoucká společnost Tesco SW, rodinná firma Josefa Tesaříka - bratra vlivného člena ČSSD, dnes poslance a olomouckého hejtmana Martina Tesaříka. Připomeňme, že o zakázce tehdy rozhodovalo ministerstvo vedené ostravským členem sociální demokracie Petrem Lachnitem. Josef Tesařík nevidí v angažmá své firmy na monitorovacím systému žádný problém, a už rozhodně ne střet zájmů. Na otázky Rádia Česko odpověděl e-mailem a v něm uvedl:

"Tesco SW je subdodavatelem společnosti S&T na této zakázce. Naše subdodávka byla realizována na základě v souladu se zákonem uzavřených a platných smluv se společností S&T. Detaily plnění podléhají dohodě o mlčenlivosti. Co se týče samotného procesu výběru, nepřísluší nám komentovat smluvní vztahy mezi třetími subjekty, a ani rozhodnutí antimonopolního úřadu s tím spojené."

Josef Tesařík podotýká, že jeho firma se problematice monitorování předstrukturálních a následně i strukturálních fondů věnuje už od roku 1999, tedy od doby, kdy Petr Lachnit ministerstvo pro místní rozvoj nevedl. Společnost je tak podle Tesaříkova vyjádření jednou z mála firem v České republice, která je v této oblasti skutečně zkušená. A dodává, že právě z tohoto důvodu si jeho firmu společnost S&T vybrala jako subdodavatele pro zmiňovanou zakázku. Společnost S&T zareagovala na problémy s legalitou výběru systému ústy mluvčího Jana Hlaváče následovně: "Vámi zmíněný problém se v současné době intenzívně řeší."

A jaké byly důvody k navázání spolupráce s firmou bratra vlivného sociálního demokrata Josefa Tesaříka? Jan Hlaváč téměř zopakoval tvrzení Josefa Tesaříka: "Spolupráce společnosti S&T CZ a společnosti Tesco SW se datuje od roku 2001. Důvodem spolupráce byly a jsou zejména znalosti společnosti Tesco SW v oblasti čerpání pomoci z fondů EU - proto je společnost Tesco SW naším subdodavatelem v rámc i této zakázky. Detaily plnění podléhají dohodě o mlčenlivosti."

Čunek: Pokud by proběhla regulérní soutěž, platil by to Brusel. Teď platí stát

Rádio Česko se snažilo získat i vyjádření ex-ministra Petra Lachnita. Oslovení manažeři moravskoslezské ČSSD ale na něj žádný aktuální kontakt neměli. Jiří Čunek, který ministerstvo pro místní rozvoj vedl do půlky ledna, celou záležitost vnímá úplně jinak než představitelé firem, kteří softwarovou aplikaci resortu prodávají. Čunek upozorňuje na skutečnost, že pokud by proběhla regulérní soutěž, všechny náklady na systém i jeho provoz by proplácel Brusel. Takto je ale hradí státní pokladna:

Jiří Čunek | Foto: Ondřej Černý

"Ty smlouvy byly právně závazné už od samého začátku, takže jsem se to snažil narovnat a samozřejmě ten, kdo z toho těží, to znamená ta firma, že získala zakázku, byť způsobem, který je v rozporu se zákonem, tak ta se tomu pochopitelně bránila, a to je v zásadě všechno. Co se týká této firmy, či jakýchkoli jiných, těm se nedivím, ty chtějí vydělat. Tady je spíš divné, že postup státu do dnešního dne z mnoha, řekněme, částí politického spektra, je stále z nějakých pro mě záhadných důvodů velmi zvláštní."

Svoboda: Nové výběrové řízení provedou noví lidé

Jiří Čunek ještě těsně před svým odchodem z ministerstva vypsal výběrové řízení, ze kterého měl vzejít nový - a zákonný - provozovatel monitorovacího systému. Je zapotřebí připomenout, že mluvíme o zakázce, jejíž cena se může časem překlenout i přes miliardovou hranici. Jedním z prvních kroků, které učinil Čunkův nástupce Cyril Svoboda byl, že tendr zrušil. Proč?

Cyril Svoboda | Foto: Marián Vojtek

"Úplně kompletně jsem vyměnil na ministerstvu ty osoby, které dosud vyjednávaly monitorovací systém. To znamená, že to bude mít v kompetenci jiný náměstek a bude jiný vrchní ředitel. Budou tedy jiní vyjednavači, protože vycházím z toho, že možná změna osob povede k tomu že dřív dosáhneme výsledku," odpověděl Svoboda.

Také Cyril Svoboda počítá s tím, že vypíše nové výběrové řízení. Ale rozhodovat už budou jiní úředníci než doposud. Když začala atmosféra kolem monitorovacího systému na přelomu roku houstnout, společnost S&T přišla s nabídkou na narovnání. Když jí ministerstvo jednorázově vyplatí 19 miliónů korun, spravovala by systém bezplatně, až do doby, než z řádného výběrového řízení vzejde regulérní vítěz soutěže. Návrh dohody posuzovali externí právníci a podle informací Rádia Česko ji rozhodně nedoporučili podepsat.

Podobně se k návrhu dohody zatím staví i Cyril Svoboda: "Já konstatuji, že stát není prodejná žena, aby se prodával komukoliv za jakoukoliv cenu. Stát se taky nemůže nechat vydírat na principu, že dobrým slovem se zmůže hodně, a dobrým slovem a pistolí, že se zmůže víc. Stát musí být suverén a má se chovat tak, aby hájil zájmy občanů České republiky, a tuto roli budeme sehrávat. To znamená: my se nemůžeme prodat komukoliv a také se nemůžeme nechat vydírat."

Mluvčí společnosti S&T Jan Hlaváč k tomu dodává: "Jak jsme již uvedli, v současné době se řešení akceptovatelné pro všechny zúčastněné strany hledá, a dohoda o narovnání je jednou z možností."

POSLECHNĚTE SI:
REPORTÁŽ JANA HRBÁČKA:

Přehrát

00:00 / 00:00

Z pochybného kontraktu těží i firma bratra hejtmana. Více informací zjistil reportér Rádia Česko Jan Hrbáček.

CELÝ ROZHOVOR S MINISTREM CYRILEM SVOBODOU:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza nezákonného výběrového řízení firmy, která pro ministerstvo pro místní rozvoj provozuje monitorovací systém evropských dotací. Rozhovor Jana Hrbáčka s ministrem Cyrilem Svobodou.

Marián Vojtek, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme