Finsko 3:0 Česko

Z pochybného kontraktu těží i firma bratra hejtmana

Státní zakázka v hodnotě desítek miliónů korun na základě nezákonného výběrového řízení? V českých podmínkách žádný problém. Ministerstvo pro místní rozvoj takto vyplácí už sedm let společnost, která pro něj provozuje monitorovací systém evropských dotací. A to přesto, že antimonopolní úřad už v roce 2004 konstatoval, že ministerstvo pod vedením sociálního demokrata Petra Lachnita závažně porušilo při výběru firmy zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo pro místní rozvoj | Foto: Marián Vojtek

Na zakázce se také významným způsobem podílí společnost, kterou řídí bratr jiného vlivného člena ČSSD, dnes poslance a olomouckého hejtmana Martina Tesaříka Josef.

Je to kontrakt, který budí pochybnosti už od začátku. Systém má sledovat nakládání s desítkami miliard, které do České republiky proudí jako dotace z Bruselu. Ministerstvo pro místní rozvoj v roce 2001 rozhodlo, že v České republice působí jen jedna firma, která dokáže dodat software, který by umožnil zpracovávání žádostí o eurodotace a zároveň kontrolu, na jaké účely byly peníze skutečně využity. Následným šetřením ale toto rozhodnutí ministerstva zásadně zpochybnily Nejvyšší kontrolní i antimonopolní úřad.

Místopředseda Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže Kamil Rudolecký k tomu Rádiu Česko řekl: "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se zabýval touto kauzou už v červnu 2004 kdy zahájil správní řízení s ministerstvem pro místní rozvoj. Bylo to na základě zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu. V rámci správního řízení jsme konstatovali závažné porušení zákona, protože zadavatel, tedy ministerstvo, se obrátil pouze na jednoho zájemce o realizaci zakázky, aniž by k tomu měl zákonný podklad. Odvolával se tedy na autorská práva a že zakázku může realizovat pouze oslovený subjekt, ale realita byla opravdu jiná. Těch systémů, které bylo možno využít, byla celá řada, takže úřad konstatoval, že postup ministerstva, kdy oslovilo pouze jednu firmu, nebyl zákonný. Na základě tohoto zjištění jsme v té době udělili pokutu ve výši 50 000 korun, přičemž maximální výše pokuty mohla dosahovat až půl miliónu."

Celý článek naleznete na webových stránkách Rádia Česko.

Jan Hrbáček, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme