Z poklesu turistického ruchu viní cestovní kanceláře nejen krizi, ale i špatnou pověst Česka

Česká republika je pro cizince stále méně atraktivní. Počet zahraničních turistů u nás za první pololetí meziročně poklesl o 13 procent. Hospodářská krize se podepsala na cestovním ruchu i v ostatních evropských zemích, v Česku je ale propad nejvyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kempování (v autokempu Sedmihorky v Českém Ráji)

Kempování (v autokempu Sedmihorky v Českém Ráji) | Foto: Radana Schaeferová

Také ve druhém čtvrtletí k nám do hromadných ubytovacích zařízení přijelo jen 3,1 milionu turistů, což bylo o 8,6 procenta méně než v předchozím roce. Zatímco dražší hotely zaznamenaly mírný nárůst návštěvníků, ty levnější pak až tříprocentní úbytek.

Nejvíc se ale pokles návštěvnosti projevil v kempech. Přenocovalo v nich o třetinu hostů méně než loni. Radiožurnálu to potvrdila Marcela Dvořáková z autokempu Klůček u Máchova jezera. "Čísla hovoří zcela jasně. Nyní se hosté rekrutují už jen z víkendových rekreantů. Dříve, když bylo hezké počasí, bylo plno i přes týden, nyní už máme plno jen přes víkend a přes týden zaznamenáváme proti minulosti pokles až na 30-40 procent dřívější návštěvnosti," uvedla Dvořáková.

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří za pokles zájmu turistů o Česko může nejen krize, ale i špatná pověst Česka. " Důvody jsou trvalé neřešení notoricky známých problémů, jako taxikáři, kapsáři, bezpečnost a podobně, o nichž se píše ve všech průvodcích o České republice," míní Okamura.

Na vině je podle Okamury i chybějící turistická infrastruktura v mimopražských regionech, trvalé neřešení problémů a také zcela chybějící funkční koncepce rozvoje cestovního ruchu na státní i regionální úrovni. To vše způsobilo naši nepřipravenost a mnohem větší poklesy počtu zahraničních turistů, než je evropský průměr.

Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka bude propad návštěvnosti ještě pokračovat. "Já se domnívám, že bude zaznamenán pokles jak v příjezdech, tak v počtu přenocování, jenž bude o něco větší, protože turisté u nás zůstávají stále kratší dobu. Odhaduji pokles na 10 až 14 procent, pokud se ovšem v podzimních měsících neobjeví nový fenomén, který by mohl poškodit cestovní ruch, a tím je prasečí chřipka," řekl Beránek.

Přečtěte si také:

České hotely kvůli krizi zlevňují

Věra Pfeifferová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme