Do Česka se od září dostaly tři tuny polského drůbežího se salmonelou, snědlo se zhruba 700 kg

Veterináři zachytili od začátku září tři nové případy dovozů drůbežího masa se salmonelou z Polska. Celkem to byly zhruba tři tuny zboží, sdělil ve středu mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Situace se podle něj zlepšila, v srpnu šlo o 1,9 tuny, na jaře pak byla hmotnost zásilek s pozitivními testy na bakterie salmonely řádově v desítkách tun. Ze tří zásilek se snědlo 700 kilogramů masa, zbytek byl zpracován či zadržen ve skladu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuřecí maso z Brazílie na prodejně v Chile

Situace se podle Státní veterinární správy zlepšila. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Veterináři vypsali u tří příjemců nová mimořádná individuální opatření, podle nichž musí být u těchto firem před uvedením masa provedena kontrola na salmonelu.

Nová opatření se týkají společností Maso uzeniny Písek, mrazírenský sklad Tosun a LM Maso.

Do Česka se za měsíc dostalo 16 tun polského masa se salmonelou. Nejspíš se všechno snědlo

Číst článek

Do skladu firmy Tosun v Turnově podle televize Prima doputovalo více než 1600 kilogramů masa. Zástupkyně firmy televizi řekla, že se jednalo o jednu dodávku, která už je zlikvidovaná. Ve firmě Maso uzeniny Písek bylo 720 kilogramů masa se salmonelou.

„Koupili jsme maso, které bylo deklarované jako bezzávadné. Ukončili jsme s dodavatelem spolupráci,“ řekl Primě zástupce firmy Čestmír Motejzík. Společnost LM Maso se nevyjádřila.

„Od 18. dubna 2019 byla doposud opatření uplatněna vůči 34 subjektům. Z toho 28 mimořádných opatření bylo k dnešnímu dni již zrušeno, neboť dotyčný doložil příslušné krajské veterinární správě, že přijal veškerá opatření, aby na trh neuváděl kontaminované potraviny,“ uvedl ve středu Vorlíček.

Veterináři našli salmonelu v půl tuně kuřecích řízků z Polska. Většinu už lidé snědli

Číst článek

Veterináři informovali o těchto zásilkách zhruba po měsíci od poloviny dubna, do té doby zveřejňovali jednotlivé případy, nyní vzhledem ke zlepšení situace vydali zprávu až po dvou a půl měsících. V dubnu se domluvili s ministerstvem zemědělství a začali uplatňovat individuální veterinární opatření.

V Česku letos platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu nedostatečnému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Salmonela způsobuje akutní průjmové onemocnění. Při dostatečné tepelné úpravě masa je však riziko nákazy minimální.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme