Z potrubí se loni v Česku kvůli havarijnímu stavu ztratila až pětina pitné vody

Ztráty vody v potrubí sice každoročně klesají, v některých českých obcích jsou ale stále dost vysoké. Někde podle odborníků dosahují až 60 procent. Důvodem jsou zastaralé vodovodní sítě, které potřebují rozsáhlou modernizaci. Výše investice se ale promítá do cen vody pro konečného spotřebitele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek

Vodovodní kohoutek | Foto: Fotobanka stock.xchng, Lance Hancock

Vysoké mrazy a střídavé teploty, to jsou podle odborníků nejčastější důvody zničeného potrubí a úniků vody. Například v Příbrami se loni začátkem roku ztráty vyšplhaly na 25 procent z vyrobené vody. Opravy si proto vyžádaly nemalé investice. Podle mluvčího příbramské radnice Jiřího Kubíka přispěla na údržbu potrubí Evropská unie.

„Jednou z podmínek toho, abychom investici mohli pokrýt zčásti z evropské dotace, bylo, že budeme každoročně obnovovat a opravovat kanalizační a vodovodní síť,“ zmínil Kubík.

Některé obce - zejména ty menší - nemají dostatek peněz na obnovu vodohospodářského majetku, a tím se zvyšuje riziko havárií. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací pak rostou náklady na výrobu. A v konečném důsledku je vyšší i cena vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Havarijní stav vodovodního potrubí v Česku způsobuje vysoké ztráty pitné vody

„Jedním ze způsobů, jak zamezit zvyšování vodného a stočeného, je větší efektivnost vodárenských společností – to znamená zamezení té stále poměrně velké roztříštěnosti českého vodárenství. Efektivní jsou pouze velké vlastnické nebo provozní smíšené společnosti,“ říká předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák.

Když obce nemají peníze na údržbu, méně důležité investice odloží. Na akutní opravy ale hledají prostředky jinde, třeba u banky. Úvěry na obnovu vodovodů a kanalizací splácí například Tábor. Podle starosty Jiřího Fišera není tato forma investice tolik náročná jako třeba dotace z městského rozpočtu.

„Jednáním s bankou nastavuje trošku mírnější model financování tak, abychom dokázali původně predikovaný nárůst ceny trochu mírnit.“

Tábor splácí úvěr na rekonstrukci kanalizace, lidé to výrazně pocítili na cenách vody

Číst článek

Celkové ztráty vody v potrubní síti v roce 2011 činily zhruba 19 procent z vyrobené vody. To je v přepočtu 114 milionů kubíků. Data za loňský rok se teprve sčítají. Podle některých odborníků se ale od sebe meziročně příliš lišit nebudou.

Tereza Jelínková, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme