Z Pražského hradu začne opět stoupat cigaretový dým. Většina prezidentů se neobešla bez tabáku

Od zítřka začne z řádně vyvětraných prostor Pražského hradu opět stoupat cigaretový dým. Po sportovci Václavu Klausovi bude vášnivý kuřák Miloš Zeman velká změna, ovšem v porovnání s minulostí to zase tak velký rozdíl není. Většina prezidentů se neobešla bez tabáku a během války, a ještě po válce se dokonce cigarety dodávaly na Pražský hrad tajně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spis z archivu Kanceláře prezidenta republiky. Abstinent Gottwald. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Mladý historik drží v ruce spis číslo 156/44 s nápisem Příděl potravin a kuřiva pro státního prezidenta. Proč byly dokumenty vedené v režimu tajné, vedoucí Archivu kanceláře prezidenta republiky Jakub Doležal nezjistil, za to objevil zajímavý seznam cigaret, které dostával Emil Hácha během války na Hrad.

„V té době platil přídělový systém a ze seznamu je zřejmé, že domácnost státního prezidenta byla velmi dobře zásobená kuřivem.“ Na válečné podmínky byla viržinka nebo třeba kubánské doutníky velkým luxusem.

Od zániku Rakousko Uherského království mělo Československo a Česko jedenáct prezidentů, tabáku se prokazatelně vyhýbalo osm z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kouření na Pražském hradě natáčel redaktor Lubomír Smatana.

„Masaryk přestal kouřit a pít alkohol už v roce 1888 po návratu z Ruska. Edvard Beneš byl asketa, který cigaret ani netknul. Však se o něm také vyprávělo, nepije, nekouří, nechodí za zábavou, co vlastně dělá,“ usmívá se historik Doležal a bere do ruky další spis s nápisem Slovenský abstinenční svaz.

Z papírů loví členskou legitimaci Klementa Gottwalda s datem 1. ledna 1951. „Je to trochu paradoxní, že ji dostal člověk, který měl tak velké problémy s alkoholem.“

Klement Gottwald možná zapíjel černé svědomí, v každém případě k tomu kouřil dýmku. Té propadl za mlada i Gustáv Husák. Zachycují to fotografie, které získal od Husákova syna Vladimíra historik Michal Macháček. „Husák zřejmě napodoboval své vzory jako byl Klementis.“ (Významný slovenský komunista - pozn. red.)

Spis z archivu Kanceláře prezidenta republiky. Seznam cigaret pro Emila Háchu. | Foto: Ľubomír Smatana

Později se na Pražském hradě ale Gustáv Husák zapaloval Partyzánky a hostům nabízel Morrisky. Ovšem byl asi jediným prezidentem, který si na cigarety půjčoval, říká jeho životopisec Viliam Plevza:

„Když mu došly cigarety, tak si ode mě půjčil peníze, poslal řidiče do trafiky a tím to skončilo. Nikdy mi peníze nevrátil.“

Gustáv Husák kouřil až do konce života. Václav Havel přestal ze zdravotních důvodů a Václav Klaus je ukázkový nekuřák. Teď se karta obrací, Miloš Zeman vykouří za den víc než jednu krabičku.

„Politik, který předstírá, který je vášnivý kuřák a nikdy si nezapálí před kamerami, je pokrytec“

Tak jako se ve starých filmech objevují herci zásadně s retkem v ruce, tak se objevovali i prezidenti. Dnes už se státníci ukážou s cigaretou na veřejnosti zcela výjimečně a spíše náhodou. Bude zajímavé sledovat, jaký styl zvolí nový český prezident.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme