Z projektu sKaret by mohla zmizet povinnost mít účet u České spořitelny

K sociálním kartám by si zřejmě do budoucna příjemci dávek nemuseli zřizovat povinný účet u České spořitelny. Lidé by mohli dávky od státu dostávat také přímo na konto nebo poštou. Návrh zaslala minulý týden ministryně práce Ludmila Müllerová premiéru Petru Nečasovi. Oba úřady teď tuto i další změny formulují do paragrafů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKarta | Foto: mpsv.cz

Ministerstvo se snaží zohlednit také výhrady ombudsmana a Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Už na konci roku premiér slíbil, že používání sKaret bude dobrovolné, povinně mají zastávat jen funkci průkazek. Mezi lidmi bylo začátkem února téměř 250 tisíc sKaret, zatím se přes ně vyplatily asi tři miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedové výboru pro sociální politiku poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková a poslanec ČSSD Roman Sklenák mluvili o možných změnách v projektu sKaret

Sociální demokracie projekt sKaret ostře kritizuje, navrhované změny by proto uvítala. Je prý dobře, že resort přestal obhajovat něco, co hájit nelze.

„V situaci, kdy – jak uvedlo samo ministerstvo práce a sociálních věcí – 89 procent příjemců sociálních dávek má svůj vlastní účet a Česká spořitelna v podstatě v tuto chvíli funguje pouze jako prostředník, který peníze přeposílá na účty příjemců, se ukazuje, že je ten projekt skutečně naprosto nesmyslný,“ potvrdil místopředseda výboru pro sociální politiku a poslanec ČSSD Roman Sklenák.

Opozici vadí zejména to, že i po upozornění Úřadu pro ochranu osobních údajů na nezákonné jednání, předávají úřady práce České spořitelně každý den další citlivá data o příjemcích sociálních dávek. Ministerstvo mělo podle Sklenáka vydávání sKaret okamžitě zastavit.

Česká spořitelna zatím vyčkává

Projekt sociálních karet spustil loni exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Jeho úřad uzavřel s Českou spořitelnou exkluzivní smlouvu na 12 let. Pokud ovšem bude účet u spořitelny nepovinný, kontrakt se pro ni jistě stane méně výhodným.

„Samozřejmě arbitráže tam hrozí, ale to je situace, kterou už bude řešit ministerstvo práce a sociálních věcí potažmo vláda České republiky s bankou. Toto je skutečně situace, kterou legislativci neřešili při projednávání zákona,“ uvedla místopředsedkyně výboru pro sociální politiku a poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková.

Odmítá ovšem, že by hrozba kompenzací byla důvodem, proč se koalice nechystá projekt sKaret i přes nedostatky opustit.

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat | Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

„Chce využít právě identifikační funkce karty, zrychlení odbavování klientů na přepážkách úřadů práce, eventuelně při kontrolách nákupů u některých typů dávek hmotné nouze,“ dodala.

Sociální demokraté mezitím vyzvali premiéra Nečase, aby pověřil ministerstvo práce a sociálních věcí podáním žaloby na neplatnost smlouvy mezi resortem a spořitelnou.

„My jsme totiž podle našich právních analýz přesvědčeni, že ministerstvo nemělo oprávnění takovou smlouvu uzavřít, že je ta smlouva neplatná. Ale bohužel neplatnost u soudu může napadnout pouze jedna ze stran, čili musí to udělat MPSV,“ zdůraznil Sklenák.

Česká spořitelna se k otázce nechce vyjadřovat, dokud nebude k dispozici konkrétní návrh změn.

Martin Křížek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme