Z úbočí Sněžky se zřítila na polskou stranu hory česká turistka, nic se jí nestalo

Z Jubilejní cesty na úbočí Sněžky na polské straně hory se v úterý zřítila česká turistka, nic se jí nestalo. Po cestě šla ve skupině, řekl mluvčí Horské služby Marek Fryš. Minulý týden při pádu ze Sněžky také na polskou stranu hory zahynuli dva Poláci.

Sněžka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžka

Na místě zasahovali pouze pozemní záchranáři. Vyslaný vrtulník kvůli špatnému počasí na místo nedoletěl, čekal v Peci pod Sněžkou. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Po Jubilejní cestě šlo šest českých turistů. Jedna turistka sklouzla, v podstatě se jí nic nestalo. Ostatní nebyli schopni se z Jubilejní cesty, ze zledovatělého terénu, dostat. Zavolali si pomoc a kolegové je dostali ke Slezskému domu,“ řekl Fryš.

Turista na Sněžce padal 900 metrů. Vrchol je teď riziková záležitost, popisuje záchranář

Číst článek

Žena, která se z Jubilejní cesty zřítila, se podle něj na dně údolí potkala s dalšími turisty a odešla směrem do polského střediska Karpazc. Šlo o stejnou lokalitu, kde v úterý 30. ledna došlo k tragickému pádu dvou Poláků. „Dnešní situace se odehrála o 450 výškových metrů níže, protože to už bylo na Jubilejní cestě. Tentokrát se nikomu nic nestalo,“ řekl Fryš.

Na místě zasahovali pouze pozemní záchranáři. Vyslaný vrtulník kvůli špatnému počasí na místo nedoletěl, čekal v Peci pod Sněžkou, řekl mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Ivo Novák. „Žena přibližně ve věku 18 let byla nalezena v Karpaczi bez zranění,“ uvedl Novák.

Dva polští turisté se zřítili ze Sněžky na polskou stranu 30. ledna odpoledne. Tragický pád z vrcholu Sněžky byl dlouhý přibližně 900 metrů. Muži ve věku 23 a 47 let se z vrcholu hory zřítili na polskou stranu takzvaným žlabem smrti do kotle Lomničky. Na následky pádu zemřeli. Muži při pádu překonali i Jubilejní cestu, která vede po severním svahu Sněžky od Slezské boudy na vrchol hory. V zimě je zavřená, když ji zasype sníh, splyne s úbočím hory.

Na Sněžce a v jejím okolí nadále platí výstraha horské služby před silně zledovatělým terénem. Doporučuje užití maček či protiskluzových návleků na boty, tzv. nesmeků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme