Z účtu České spořitelny zmizely miliony, zloději zfalšovali příkaz k úhradě
Policie vyšetřuje případ, kdy z účtu klienta České spořitelny zmizelo 3,5 milionu korun. Zloději zřejmě zfalšovali příkaz k úhradě a peníze si poslali na účet v jiné bance. Na případ upozornila Mladá Fronta Dnes.
Pachatelé podle listu pravděpodobně zneužili jednu ze služeb, kterou řada bank u nás nabízí, a to podání příkazu k úhradě přes takzvaný sběrný box.
Klient pouze vyplní formulář příkazu k úhradě s číslem účtu, kam posílá peníze. Poté ho podepíše podle podpisového vzoru a vhodí do schránky v bance. Není k tomu třeba ani občanský průkaz. Takto lze jedním příkazem poslat částku až do půl milionu korun.
Podle bezpečnostního experta Jiřího Nápravníka mohou podvodníci tento způsob podání příkazu k úhradě zneužít jednodušeji než výběr peněz na přepážce "Riziko je určitě vyšší v tom, že toho člověka nikdo osobně nevidí, nekontroluje. Jenom následně, když se příkazy dávají do systému, tak pracovník banky zkontroluje shodu podpisového vzoru v systému s tím, co má na příkazu k úhradě," vysvětlil Nápravník.
Mluvčí České spořitelny Kristína Havligerová tvrdí, že transakce zadané přes sběrný box jsou bezpečné. "Nemáme větší problémy se sběrnými boxy, čas od času se setkáváme s jednotlivými pokusy o podvod, ale dost často se nám naopak stává, že se našim zaměstnancům podpisový vzor nezdá a příkazy klientům vracejí," řekla Havligerová.
Podle ní je důležité, aby klienti, kteří sběrné boxy využívají, dodržovali základní bezpečnostní principy. "Je potřeba chránit svá osobní data a údaje. Takovým údajem je i podpisový vzor, který nemusí být ani shodný se jménem. V zájmu bezpečnosti by měl být zcela jedinečný," zdůraznila mluvčí České spořitelny.
Jiří Nápravník ale upozorňuje na to, že u řady lidí není tento bezpečnostní prvek příliš složité napodobit. Jako podpisový vzor totiž používají svůj obvyklý podpis. "Příčina, jak se může zneužít sběrný box, je třeba v tom, že klient používá jeden a stejný podpis na svých dopisech, na obchodní korespondenci i u bankovního účtu. Takže klientům bych doporučil používat jiný podpisový vzor pro podpis příkazu k úhradě a jiný podpis na běžnou korespondenci," dodal.
Sběrné schránky na příkazy k úhradě používají banky i v okolních zemích. A jak dodává mluvčí České spořitelny, omezení této služby neplánují. "O zrušení neuvažujeme určitě," potvrdila Havligerová.
Přečtěte si také:
ČSOB objevila na bankomatech kopírovací zařízení
Student se pokusil ukrást miliony z bankovních účtů
Účty klientů České spořitelny ohrozili počítačoví zloději
Komerční banky mizely podle Práva peníze z účtů
Policie vyšetřuje únik peněz z účtů Komerční banky
Spořitelna kvůli podvodům u bankomatů blokuje karty