Z uhlí se stalo nedostatkové zboží. Na vině jsou mrazy i dotace

Tuhá zima lidi zaskočila a mnozí z nich zjišťují, že podcenili zásoby uhlí. Všímá si toho Regionální deník. V uhelných skladech jsou dlouhé pořadníky, zájem je hlavně o hnědé uhlí „ořech dva“, který se využívá k topení v nových kotlech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhlí (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Oproti loňsku vzrostla poptávka po hnědém uhlí o 60 - 70 procent. Ve skladech už ale začíná docházet. Objednané množství jsou teď firmy schopné dodat zhruba za deset dnů, píše Regionální deník. Problémy mají hlavně drobní domkaři, kteří topí uhlím, a na zimu se dostatečně nezásobili.

Jak ale dodává Deník, nedostatek uhlí ovlivnily i dotace ministerstva životního prostředí, které masivně podporuje pořízení nových, ekologičtějších kotlů. V těch se dá topit jen kvalitnějším uhlím, ideálně právě ořechem dvojkou.

Distributoři ale pokrýt poptávku nestíhají. Doly totiž dodávají přednostně do elektráren, na uhlí pak domácnosti čekají až čtrnáct dnů.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme