Z úřadu ho prý občas bolela hlava. Exprezident Václav Havel by oslavil 76 let

První český prezident Václav Havel by se dnes dožil 76 let. Před rokem v tyto dny ještě stihl oslavit půlkulaté jubileum se svým přáteli, i když se necítil zdravotně dobře. O dva měsíce později, 18. prosince 2011 zemřel. Doma i v zahraničí byl známý jako svérázná osobnost, třeba i proto, že si příliš nepotrpěl na protokol. V roce 1990 například pozval do Prahy rockovou kapelu Rolling Stones a její členy přivítal i na Pražském Hradě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel popsal své dojmy z natáčení filmu Odcházení | Foto: Filip Jandourek

„Po desítiletí provází tuto kapelu legenda o jejich extrémně intenzivním způsobu života, o dramatickém průběhu jejich koncertů, o jejich provokativnosti. Já když jsem se s nimi setkal na Pražském Hradě, tak jsem zjistil, že jsou to docela fajn kluci, kteří mají rádi muziku,“ poznamenal tehdy prezident o setkání s rockovými giganty.

Václav Havel se prosadil i na poli světové politiky. V roce 1990 pronesl jako první politik z postkomunistické země projev v americkém kongresu. Po svém návratu tuto událost vtipně glosoval na Staroměstském náměstí.

„Mnoho kongresmanů se mě ptalo, kolik odborníků kolik týdnů mi můj proslov psalo. Já jsem řekl, že jsem si ho psal sám a trvalo to dvě hodiny a mí poradci mě pokárali, že takové věci nemám říkat, že se pak nebudu jevit jako profesionál,“ řekl.

Natáčení pořadu Rozhovory v Lánech 24. 7. 1998; zleva V. Ježek, J. Pehe, R. Tamchyna, prezident V. Havel | Foto: Archiv ČRo

Původní profesí byl Václav Havel dramatik a jeho absurdní hry v 60. letech inscenovalo pražské Divadlo Na Zábradlí. V období normalizace se stal vůdčí osobností disentu a listopadová revoluce 1989 ho vynesla až do prezidentského úřadu. V této funkci strávil celkem 13 let, nejdřív jako poslední československý a pak jako první český prezident. V pravidelném rozhlasovém pořadu Hovory z Lán se Václav Havel svěřil s tím, co mu na prezidentování vadí.

„Furt musím přemýšlet o tom, co kde jsem zapomněl a co bych měl ještě zařídit. Tisíc věcí se mi nepřetržitě musí honit hlavou, a mám za den třeba desítky různých jednání či přijetí, každé o něčem jiném a s někým jiným, a musím neustále přešaltovávat mysl z věci na věc. To mně občas trošku vadí, nebyl jsem na to absolutně zvyklý, bolívá mně z toho hlava,“ postěžoval si.

Na počest exprezidenta václava Havla se dnes, v den výročí jeho narození, přejmenovává pražské letiště! Václav Havel se tak zařadí k dalším osobnostem, po kterých se jmenují letiště ve světových metropolích. Jsou to například prezidenti Charles De Gaulle, John Fitzgerald Kennedy nebo indická premiérka Indira Gándhíová.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme