Z ústecké Spolchemie opět unikl plyn

Už po druhé během krátké doby unikly z ústecké Spolchemie plyny. V dubnu unikl chlor, tentokrát šlo o oxid sírový. Plyn se dostal ven ze zásobníku síry. Lidé ve městě chodili s kapesníky přes ústa, ale jak ujistil mluvčí magistrátu Milan Knotek, zdraví obyvatel ohroženo nebylo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Ústí nad Labem | Foto: Jan Rosenauer

Během patnácti minut hasiči závadu vzniklou při sanaci zásobníku lokalizovali.

"Došlo k úniku oxidu síry, konkrétně šlo o únik zbytku olea. Ve styku se vzdušnou vlhkostí se vytvořil kyselý mrak, který se krátce přehnal středem města. Únik by neměl být škodlivý, ale samozřejmě dráždivý a obtěžující," poznamenal tehdy Knotek.

Přes ujištění představitelů města i chemičky o tom, že koncentrace plynu v ovzduší nebyla škodlivá, obyvatele Ústí rozhořčilo, že jim magistrát neposlal včas varovnou SMS na mobilní telefony. Zprávu se dozvěděli až hodinu po úniku plynu. Proč? To zdůvodňuje Dana Klenerová z odboru pro mimořádné situace ústeckého magistrátu: "Nikdy není pozdě na rozesílání SMS a my musíme vlastně vědět přesně co uniklo a zjistit další informace důležité pro to, jak se chovat," připomněla Klenerová.

Naměřené hodnoty při úniku oxidu sírového byly podle magistrátu hluboko pod hygienickou normou pro pracovní prostředí.

Podle náměstka ústeckého primátora Tomáše Jelínka by se o svůj majetek měl starat také stát: "Domnívám se, že stát by měl skutečně k tomuto polostátnímu podniku měl přistoupit velice zodpovědně, dát peníze do bezpečnosti a ekologizace Spolchemie. Pokud k tomu nedojde, tak se musíme seriózně zabývat co dál s chemičkou."

Dvacátého prvního dubna už došlo ve Spolchemii v Ústí nad Labem k úniku chloru. Plyn způsobil nepříjemný zápach, zdraví obyvatel však nebylo podle mluvčího firmy Zdeňka Rytíře i hasičů a hygieniků ohroženo.

Milan Kopp, Ivana Solničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme