Z vědecké rady ÚSTR odešlo na protest už 9 z 15 členů. 'Převrat' kritizuje i Duka

Z vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odešlo na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana už 9 z celkem 15 členů. Zatím posledním odcházejícím je ředitel polského Institutu paměti národa Lukasz Kamiński, který svou rezignaci potvrdil Českému rozhlasu. Kamiński ale novou ředitelku Pavlu Foglovou ujistil, že věří v pokračování spolupráce mezi polským a českým institutem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

Jen během pátku oznámili svůj odchod tři členové vědecké rady. Nesouhlasí s výměnou Hermana a jmenováním nové ředitelky Pavly Foglové. Herman vedle odvolání z postu dostal také výpověď.

Odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana kritizuje už i kardinál Dominik Duka. Nelíbí se mu způsob, jakým byl Hermanz čela instituce odvolán.

Duka také odsoudil výroky místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka. Ten obvinil z „gestapáckých metod“ členku kolegia ředitele ÚSTRu Moniku Pajerovou, když ocitovala některé výroky z jejich soukromé konverzace na téma situace v ústavu.

„To, co jsem viděl, mě vedlo k tomu, že opravdu se obávám o demokracii v této zemi. Řekl paní Pajerové, že to jsou gestapácké a estébácké metody, jestliže cituje z jeho soukromého dopisu, který jí poslal. Myslím, že takto nemůže někdo hovořit s druhým člověkem,“ míní Duka.

Způsob odvolání ředitele ÚSTR je alarmující, říká šéf památníku bývalého vězení Stasi

Číst článek

Lubomír Zaorálek podle Duky hovoří jako hlavní ideolog českých komunistů Václav Kopecký či prokurátor Josef Urválek, když hovoří o „antikomunistickém třeštění“.

„Způsob, jakým se vede politická a společenská diskuse ve veřejných médiích a jak vystupují lidé, kteří by měli být garancí demokracie, to znamená i tolerance, protože demokracie bez tolerance neexistuje. Přece nemůže místopředseda parlamentu takovým způsobem vystupovat a jednat,“ zlobí se kardinál.

Místopředseda ČSSD Zaorálek ale už dříve nařčení z politizace celé situace kolem ústavu odmítl. Z politického zasahování do ÚSTRu se teď navzájem obviňují ODS a ČSSD. Podle ODS chtějí sociální demokraté a komunisté instituci ovládnout. Opozice takové tvrzení odmítá.

Jana Zemanová, Petra Benešová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme