Z větších měst zmizí telefonní budky

Ve větších českých městech už nejpozději příští rok neuvidíte jedinou telefonní budku. Český telekomunikační úřad chce totiž snížit počet státem dotovaných telefonních automatů asi o tisíc a vybral si všechny, které jsou ve větších městech nad 20 tisíc obyvatel. Ke snížení jejich počtu dojde už letos - asi o 1500 na 7500 budek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonní budka | Foto: Marián Vojtek

Důvody jsou jasné - z některých budek se například letos zatím ještě netelefonovalo. Společnost Telefónica O2 provozovala loni 24 tisíc budek. Jejich provoz hradila ze svého komerčního provozu.

Podle náměstka předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Marka Ebrta vynaložila Telefónica O2 například v roce 2007 na provoz budek 94 milionů korun. "Tuto ztrátu hradí pouze operátoři, nikoliv stát, a to ze společného účtu, kam přispívají podle svého podílu na trhu. Nemá tedy smysl zatěžovat soukromé subjekty požadavkem na službu, o níž nemá veřejnost zájem," vysvětlil Ebrt v rozhovoru pro Rádio Česko a dodal, že podle průzkumu ČTÚ se i v malých obcích volalo z jednoho automatu v průměru jen 13 minut měsíčně.

ČTÚ podle Ebrta chce, aby telefonní budky zůstaly tam, kde není jiný přístup k telefonní službě, tedy tam, kde není signál alespoň jednoho mobilního telefonního operátora. Pak by měly zůstat v místech, kde se předpokládá vyšší koncentrace osob se zdravotním postižením - nemocnice, domovy důchodců apod. A je naším přáním, aby veřejné automaty zůstaly zejména v nejmenších obcích do jednoho tisíce obyvatel," uzavřel Ebrt s tím, že nikdo nebude bránit telefonním operátorům, aby budky provozovaly i ve větších městech, ale na čistě komerční bázi po dohodě s daným městem.

Přečtěte si také:

Telefonních budek ubude
Mají smysl telefonní budky?

Alena Benešová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme