Z vlastizrádce je po 60 letech příslušník třetího odboje a veterán. Ocenění převzal i za rodiče

Víc než rok už platí zákon o třetím odboji. Za tu dobu se přihlásily skoro čtyři tisíce lidí s žádostí, aby jejich činnost z období mezi lety 1948 a 1989 stát oficiálně uznal jako boj proti komunistické diktatuře. Průměrně ale ministerstvo obrany vyhoví každé páté žádosti. Tento týden premiér Petr Nečas předal ocenění dalším osmnácti lidem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Mach byl mezi 18 oceněnými účastníky odboje a odporu proti komunismu | Zdroj: ČTK

„Já jsem to nikdy nedělal proto, že bych z toho něco získal. Dělal jsem to proto, že jsem poznal, co ten režim obnáší,“ svěřuje se jeden z oceněných Václav Mach.

Když mu bylo sedmnáct, jeho rodinu komunisté vystěhovali z domu ve Rtyni v Podkrkonoší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Václava Macha přiblížil redaktor Petr Medek

Otec byl živnostník, ve svém krámku prodával prakticky všechno - od mouky, přes hřebíky až po barvy a laky. Místní národní výbor rozhodl o tom, že se krámek zabavuje. Ovšem až týden poté, co už byla rodina vystěhovaná.

„Po tom všem člověk neváhal a zapojil se, protože komunisti mě opravdu dotáhli k tomu, že jsem proti nim chtěl něco dělat,“ dodává Václav Mach.

I s rodiči se zapojil do odbojové skupiny Partyzánská Legie. V letech 1953 a 1954 rozvážel letáky kritizující tehdejší totalitní režim. Po roce ale spadla klec. „Dopadlo to tak, že to bylo řízené Státní bezpečností a po roce nás všechny pozavírali.“

Na vzestup komunistů se dívá s rozhořčením

Zatímco on sám skončil za velezradu na šest let v Jáchymově, jeho otec dostal doživotí a matka 25 let vězení. Ocenění tento týden převzal i za ně.

„Otec by se toho nedožil, poněvadž v 60. roce zemřel v Leopoldově ve vězení, a maminka se mi vrátila, odseděla si skoro deset let. Takže pro mě škoda, že se toho máti nemohla dožít, poněvadž za deset let v kriminále by si to zasloužila taky. Ale aspoň že to posmrtné ocenění pro ně mám, tak jsem se snažil udělat pro ně a pro jejich památku, co bylo možné,“ říká Václav Mach.

Zároveň s oceněním získal postavení válečného veterána. Na současný vzestup komunistů se dívá s rozhořčením. Je podle něj smutné, že jsme se s nimi během 23 let od převratu nedokázali vypořádat.

Petr Medek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme