Za atestační zkoušky zaplatí lékaři sedminu původního poplatku

Necelý půlrok po ukončení dramatického protestu lékařů se plní jeden z jejich požadavků. Začínající lékaři, zubaři a farmaceuti by měli ode dneška za atestační zkoušky zaplatit jen asi sedminu dosavadní částky - přesněji místo 3500 korun jen 500. Spolu s dalšími kroky, které vláda už přijala nebo je chystá, by se měly zlepšit podmínky mladých lékařů, které mnozí z nich označovali za otrokářské.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Atestace je zkouška, kterou se potvrzuje, že lékař získal určitou specializaci. Že je kvalifikovaný v nějakém oboru. Skládá se po čtyřech až pěti letech,“ vysvětluje Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poplatcích za atestace mluvili na Rádiu Česko Milan Kubek, prezident České lékařské komory a prezidentka Česká asociace sester Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice

Zavedení poplatků před dvěma lety Česká lékařská komora kritizovala. „Poplatky za atestaci nemají žádný racionální důvod. Je to snaha získávat peníze, vydírat lidi, kteří se snaží zůstat v České republice a házet jim klacky pod nohy,“ říká Kubek a pokračuje:

„Jako kompromisní řešení jsme byli ochotni přistoupit na administrativní poplatek 500 korun, ale nemůžeme souhlasit s žádnými sankcemi za opakování atestačních zkoušek.“

Vláda ale argumentuje tím, že nějaký poplatek zvýší odpovědnost a motivaci zdravotníků za odborný růst.

„Mladí lékaři si platí za kurzy, platí si za stáže někdy až tisíc korun denně, řada z nich bohužel pracuje na formálně zkrácené úvazky, takže o tabulkovém platu si mohou nechat zdát. Jsou předmětem vykořisťování, na kterém se tvrdě podepsala tehdejší ministryně Jurásková,“ dodává Kubek.

Změna i pro zdravotní sestry

Ulevit by se mělo i zdravotním sestrám, kterým klesnou poplatky za osvědčení také na 500 korun.

„Jedná se o takzvanou registraci, tedy doklad, kterým sestra v celé Evropské unii získává pravomoc pracovat samostatně. My tomu říkáme osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu. Taková sestra bývá v českém zdravotnictví označována za registrovanou sestru,“ upřesňuje prezidentka Česká asociace sester Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice.

Registrační období je od ledna tohoto roku desetileté. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o zkrácení této registrace, sestra bude povinna si registraci obnovovat.

„Je to signál o tom, že se ke všem pracovníkům ve zdravotnictví přistupuje stejně, k lékařům i nelékařům. Je to také signál toho, že si stát uvědomuje, že tyto profese zatěžuje celoživotní povinností se vzdělávat a nechce je za to sankcionovat. Samozřejmě u lékařů i nelékařů zůstávají sankce při opakování zkoušky,“ dodává Jurásková.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme