Za brutální zákrok na technoparty nebudou policisté stíháni, píše Právo

Brutální policisté z CzechTeku stíháni nebudou, informuje Právo. Křesťané s muslimy jdou proti eutanázii, píše Mladá fronta Dnes. Lidové noviny zase konstatují, že kuřáci zřejmě přijdou o malé krabičky cigaret. Závod o domény .eu začíná, vedou gayové, dodávají Hospodářské noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Čtveřice chebských policistů, kteří brutálně zbili jednoho z účastníků letní technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku, nebude trestně stíhána. Jak zjistilo dnešní Právo, rozhodla o tom Inspekce ministra vnitra. Zveřejněné záběry, na kterých je vidět, jak dnes už bývalí příslušníci pořádkové jednotky kopou a tlučou do jednoho z účastníků technoparty, tehdy vyvolaly řadu emocí. Inspekce ale po několikaměsíčním vyšetřování dospěla k závěru, že zasahující policisté zákon neporušili.

Rozhodnutí inspekce nemusí být konečné. Poškozený může podat stížnost jako opravný prostředek. Pokud by tak učinil, bude o ní rozhodovat státní zástupce. Mladíka, kterého policisté zbili, se Právu nepodařilo zastihnout. Všichni čtyři policisté jsou dál ve službě. Byli jen přeřazeni na jiná místa. O výsledku šetření inspekce zatím oficiálně nic nevědí.

Křesťané, muslimové i židé se poprvé v české historii spojili, aby prosadili společný cíl. Mladá fronta Dnes píše, že ostře protestují proti zákonu, který považuje eutanázii za mnohem mírnější trestný čin než vraždu. Chtějí dosáhnout toho, aby novelu zákona nepodepsal prezident Václav Klaus.

Rozhodli se také apelovat na Senát, aby zákon, který prošel sněmovnou, neschválil. V pátek vydají i společné prohlášení proti eutanázii. K tomu, aby se v mnohých jiných věcech nesmiřitelná náboženství spojila, vyzvala ostatní katolická církev. Připojili se protestanti, muslimové i židé. Všechny tyto církve a náboženské společnosti dohromady zastupují hlasy přibližně třetiny lidí v zemi. Tolik Mladá fronta Dnes.

Z českého trhu by měly do roka zmizet některé druhy cigaret. Podle Lidových novin se přestanou prodávat kusovky a krabičky o deseti cigaretách. Poslanec ČSSD Michal Kraus totiž k zákonu o podnikání na kapitálovém trhu připojil pozměňovací návrh zákona o spotřební dani. Podle něj musí krabička obsahovat nejméně 17 kusů cigaret.

Kraus prý návrh přednesl proto, že ho požadovala celní správa. Později ale připustil, že je návrh v podstatě marketingový tah. Bude prý mít ale i psychologický efekt. Kraus totiž soudí, že možné snížení počtu cigaret v krabičce na 17 může působit na kuřáky, aby spotřebu tabáku omezili. Podle zástupce tabákové firmy Richarda Vavříka je návrh pozitivní i proto, že si cigarety v menších baleních kupují nejčastěji děti.

Psychologové ale tvrdí, že nezáleží na tom, jak je krabička velká nebo ne. Je to stejné jako s alkoholem. Složí se víc kluků a cigarety si koupí, jedno jestli v balení po deseti nebo po dvaceti. Lidové noviny doplňují, že pokud zákon projde, začne platit od ledna 2007.

Adresa www.gay.eu bude dnes mezi úplně prvními doménami s evropskou koncovkou, o které požádá Česko. Informují o tom Hospodářské noviny. V jedenáct hodin dopoledne začíná evropský souboj o prostor na internetu. Do sídla neziskové organizace EURid budou proudit jeden za druhým návrhy na registraci nových domén. Z Česka je začne posílat devět registrátorů, tedy sdružení, u kterých se tuzemské žádosti shromažďují.

Jedna ze společností bude odesílat jako první doménu www.sex.eu. Registroval si ji zákazník ze Slovenska, který tvrdí, že na ni má ochrannou známku. Podobných společností jsou teď v Evropě stovky a všechny současně začnou rozesílat nasbírané požadavky klientů. Rozhodující přitom bude rychlost. Při registraci platí jednoduché pravidlo: "Kdo dřív přijde, ten dřív mele". Tolik Hospodářské noviny.

Naděžda Hávová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme