Za chybné testy v autoškolách nikdo pykat nebude

Za chyby ve zkušebních testech autoškol nehodlá ministr dopravy Jaromír Schling nikoho potrestat. Odborníci, kteří je vypracovali, měli podle něj krátkou dobu na jejich přípravu. S uchazeči, kteří u testů propadli, bude ministerstvo jednat o případné náhradě škody. Zatím však neví, kolika osob by se to mělo týkat. Schling k tomu pro Radiožurnál dodal, že chybné testy byly okamžitě staženy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Stalo se zatím v jediném případě, že byl použit list s chybou. Uchazeč, který původně neprospěl na to sám přišel, upozornil na to zkušebního komisaře, zkušební komisař uznal a vyhodnotil jeho test jako úspěšný. Tyto testy zatím používány nejsou, některé ty chyby půjdou poměrně lehce opravit ve vyhodnocovacích tabulkách, tudíž je nám naprosto jasné, jak budeme postupovat dál."

Někteří studenti, kteří testy s chybami dělali, se cítí být poškozeni a od ministerstva, které testy samo navrhlo a schválilo, žádají náhradu. Úředníci sice přiznávají, že udělali chybu, ale mají za to, že je kolem testů zbytečný rozruch.

Jména těch, kteří u zkoušek neuspěli, budou zveřejněna koncem září. Náměstek ministra dopravy Karel Holl, Radiožurnálu potvrdil, že vyšetřování případu má skončit do dvou týdnů. "Ten humbuk, který je vyvolán, si myslím, že je zcela zbytečný. Budeme přesně vědět někdy koncem září, kolik těch případů je a podle toho se potom ministerstvo zachová. Ta revize skončí v nejbližších dnech, nepozději do 14 dnů."

Obě strany si měly vyjasnit, kolik neúspěšných uchazečů o řidičský průkaz odškodní a jakým způsobem. Současně, jak nám ráno řekl Bedřich Liška z Asociace autoškol, budou žádat, aby ministr ustavil komisi, která by se problémy kolem testů a výkladů zákona zabývala. Jde jim například o to, že z 82 okresů mají 82 výkladů zákona. Žádají, aby se dělaly řidičské průkazy a výcvik stejně v Chebu jako v Hodoníně.

Ministerstvo dopravy chyby ve zkušebních testech pro žáky autoškol v úterý přiznalo. Testy, které přišly na 40 miliónů korun, přitom navrhlo a schválilo právě ministerstvo. Ministerstvo proto slíbilo okamžitou nápravu.

Zakázkou ministerstva dopravy na tisk písemných testů pro autoškoly se bude zabývat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo si je nechalo udělat za 40 milionů od soukromé firmy, údajně bez výběrového řízení. Předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář potvrdil, že budou posuzovat, zda ministerstvo dopravy neporušilo zákon o zadávání veřejných zakázek.

Ministr Schling se domnívá, že zákon v této věci překročen nebyl. Tiskárna, která testy vyráběla, je totiž podle ministra vyrábí již deset let, takže šlo o pokračování zakázky. "Ta zakázka začala již před účinností zákona o zadávání veřejných zakázek, takže my si myslím, že se zákon na tento případ ani nevztahoval." Je proto pevně přesvědčen, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže neshledá žádné pochybení.

Markéta Kaclová, Jan Kvartek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme