Za chyby v tendru na stavbu metra vyměřil ÚOHS pražskému DP pokutu 8,5 milionu

Za údajná pochybení při tendru na dostavbu metra A vyměřil antimonopolní úřad pražskému dopravnímu podniku pokutu 8,5 milionu korun. Podle úřadu podnik coby zadavatel veřejné zakázky neuvedl dostatek informací o tom, jak bude nabídky na dostavbu metra hodnotit. Rozhodnutí úřadu zatím není pravomocné. Dopravní podnik nyní zvažuje, zda se proti pokutě odvolá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží Veleslavín

Nádraží Veleslavín | Foto: Jakub Hritz

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neposkytl zadavatel dost informací k hodnoticímu kritériu „plán organizace výstavby“.

„Jednotliví uchazeči o veřejnou zakázku tak neměli v rámci dílčího hodnotícího kritéria konkrétní, přesnou a srozumitelnou informaci, které jejich řešení bude považováno za nejvhodnější pro zadavatele. Zadavatel tak nedodržel zásadu transparentnosti a jeho postup mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl ÚOHS v tiskové zprávě, kterou zveřejnil na svém webu.

„My nyní budeme zvažovat možné odvolání proti pokutě, ačkoli je třeba uvést, že se jedná o částku, která byla uložena na spodní hranici,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Jiří Štábl.

Antimonopolní úřad není jediný, kdo zakázku prověřoval. Zabýval se jí i Nejvyšší kontrolní úřad, jak ostatně připomíná i dnešní zpráva ÚOHS.

„Nejvyšší kontrolní úřad před nedávnem upozornil, že na základě stávající legislativy nemohl účelnost a hospodárnost využití finančních prostředků v rámci projektu dostavby trasy A metra plně prověřit, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve svém správním řízení prošetřil postup Dopravního podniku hlavního města Prahy alespoň z pohledu zákona o veřejných zakázkách,“ popsal antimonopolní úřad.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme