Za dlouhodobé zneužívání chlapců dostal sbormistr šest let. ‚Bude to těžké, ale trest si zasloužím,‘ řekl

Odvolací soud zpřísnil trest pro sbormistra, který dlouhodobě zneužíval děti. Půjde místo původních čtyř roků na šest let do vězení. Součástí potrestání zůstalo ústavní sexuologické léčení a také maximální možný, tedy desetiletý zákaz práce s dětmi. Rozhodnutí je pravomocné. Podle soudu osahával a znásilňoval chlapce ve farním sboru, nejmladšímu bylo tehdy osm let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Odvolací soud zpřísnil trest pro sbormistra, který dlouhodobě zneužíval děti (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sbormistr podle obžaloby zneužil nebo znásilnil 16 chlapců. Jednotlivých útoků byly za deset let stovky. Muž se postupně ke skutkům přiznal. Ve středu řekl, že si trest zaslouží. A že počítá s tím, že do vězení nastoupí.

„Bude to samozřejmě těžké, ale trest si zasloužím za ty věci, které jsem spáchal,“ řekl. V psychiatrické nemocnici se léčí s deviací, prý se snaží změnit svůj život.

Státní zástupkyně nesouhlasí s čtyřmi roky odnětí svobody pro sbormistra, který deset let zneužíval děti

Číst článek

Skutky v pražském sboru, který založil, páchal muž v letech 2002 až 2012, přičemž jednotlivých dílčích útoků spočívajících v osahávání, masturbaci či orálním sexu byly stovky. Po letech pak v roce 2021 zneužil také svého žáka, kterého učil hře na varhany. Celá mužova trestná činnost vyšla najevo až nedávno, kdy jedna z obětí podala trestní oznámení.

Sbormistr svěřence zneužíval i přímo v budově farnosti, kde míval soubor zkoušky, dále ve svém domě, v autě, na zahraničním soustředění sboru nebo i při cestě vozem na mše v různých kostelích.

Bývalí zpěváci při policejních výpovědích vzpomínali například na to, že lechtání na stehnech a břiše, které postupně přecházelo v hlazení a osahávání rozkroku, sbormistr říkal „kanadská muka“ a vydával je za hru. Jeden z nich vypověděl i to, že se na něm muž pokusil o anální styk.

Chlapci se dospělé autoritě aktivně nebránili – některým z nich bylo teprve osm, nejstarším 13 let. Mužovo počínání jim nebylo příjemné, zároveň se báli, že se o něm někdo dozví. Někteří z nich se později potýkali s depresemi či sebevražednými myšlenkami, sebepoškozováním, výčitkami svědomí, pochybnostmi o své sexuální preferenci a s problémy při navazování vztahů s dívkami.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme