Za doklad bez rodného čísla si u MHD připlatíte

Na žádných předplatných jízdenkách, které bude na příští rok vydávat pražský dopravní podnik, nebudou rodná čísla. Lidé si ale budou moci vybrat, zda podniku poskytnou osobní údaj do jeho databáze a zaplatí poté za jízdné stejně jako letos, nebo zda si koupí zcela nový druh jízdenky bez předávání jakýchkoli údajů. Ta bude ale dražší, protože ji bude moci používat kdokoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Rodné číslo (podle zákona o ochraně osobních údajů) nesmí být na jízdním dokladu. Bude pouze v databázích. Tam být může, pokud se zabezpečí ochrana," uvedl Hejl. Na předplatných jízdenkách, které budou stát stejně jako letos, bude jiný identifikační kód, dodal.

Úřadu pro ochranu osobních údajů se ale databáze s rodnými čísly příliš nelíbí. "Databáze by nám nevadila, je otázka, zda by tam mělo být rodné číslo. Mělo by stačit jméno, příjmení, adresa a datum narození," řekl dnes ČTK ředitel úřadu Karel Neuwirt. Rodné číslo je totiž podle něj klíčem do jiných databází.

Ředitel dopravního podniku Milan Houfek ČTK a Mladé frontě Dnes řekl, že jeho databáze nebudou chráněny hůře, než je tomu u jiných úřadů. Upozornil, že v případě zneužití hrozí mnohamiliónové pokuty i nepodmíněné tresty odnětí svobody.

Lidé si podle Houfka budou moci vyměňovat současné časové jízdenky za ty bez rodného čísla od poloviny prosince. Celá akce by měla trvat zhruba půl roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme