Za dopisové bomby může pachatel dostat až osm let

Až osmileté vězení hrozí dosud neznámému pachateli, který bossům zkrachovalého H systému posílal balíčky s výbušninou. Policisté jeho jednání posuzují jako pokus o těžkou újmu na zdraví. Do včerejška bylo zajištěno sedm výbušných obálek. Dnes byl zaznamenán jeden planý poplach.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podezřelý balík byl dnes hlášen z českobudějovické pošty ve Čtyřech Dvorech. Jeho adresátem byl advokát a bývalý vojenský prokurátor Miroslav Kříženecký, který hájí jednoho ze šéfů H-systému. Na místo vyjeli pyrotechnici, hasiči i záchranná služba. Místo i okolí bylo vyklizeno a podezřelý balík odvezen na policejní střelnici ke zjištění výbušniny. Nakonec se zjistilo, že se uvnitř nachází poškozená barevná televize. Jak Miroslav Kříženecký s nadsázkou řekl Českému rozhlasu, je trochu zklamán tím, že televizor je poškozený. Na druhou stranu je ale rád, že balík neobsahoval něco jiného.

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře kriminalisté dosud nemají k dispozici odbornou expertizu trhaviny ze sedmi ostatních zásilek ani podezření na konkrétního pachatele. Stanovili 4 nebo 5 vyšetřovacích verzí, z nichž ale žádná nemá prioritu.

Podle mluvčí policejního prezídia Ivany Zelenákové je výbušnina adresovaná šéfům H-systému prý velmi nebezpečná, i když její konstrukce je jednoduchá. Člověka, který by s takovou výbušninou manipuloval, by mohla ohrozit na zdraví, nebo dokonce na životě. Nebyla by ale schopna narušit statiku budovy.

Šéfové zkrachovalé stavební společnosti H-systém jsou obvinění z mnohamilionových podvodů. Počátkem devadesátých let uzavřela společnost s více než 1100 klienty smlouvy o výstavbě a převodu bytů či domků. Nového bydlení se však dočkal jen málokdo.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme