Za falešný profil komunistky na Facebooku dostala důchodkyně podmínku

Za poškozování cizích práv uložil liberecký okresní soud čtyřměsíční podmíněný trest 63leté Anně Stolínové a zabavil jí počítač. Podle obžaloby vytvořila falešný profil na Facebooku pod jménem krajské předsedkyně KSČM Dany Lysákové. Umístila tam údajně i zesměšňující fotografie nebo komentáře, které se rozcházely s názory političky. Verdikt soudu je nepravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook. Ilustrační foto | Foto: ČTK/AP, Joerg Koch

Lysáková dnešní výrok soudu uvítala. Postup obžalované ji prý poškodil jak v profesním, tak soukromém životě. Vzdát se prý musela i kandidatury do krajského zastupitelstva.

Stolínová obvinění odmítla. U soudu ji obhajovala poslankyně za KSČM Marie Nedvědová, která již dříve kritizovala postup policistů i státního zastupitelství. Prý porušili zákonné normy a případ nevyšetřili tak, jak měli.

Podle soudce jsou ale důkazy jasné. Expert dokázal obnovit v počítači smazané dokumenty a fotografie, které byly umístěné na falešném profilu Lysákové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl advokát Jaroslav Ortman

Podle advokáta Jaroslava Ortmana je kauza průlomová. Jde o nové technologie a tomu prý odpovídají i nová rozhodnutí a nové výroky.

Dodal, že v podobných případech se soudci pohybují na tenkém ledě. Do budoucna si tak podle něj budou nové technologie a jejich možnosti žádat novou právní úpravu.

„Pro pomluvu musí dojít k nějaké újmě, to znamená ohrozí to vážnost u spoluobčanů nebo u rodiny, a pokud jde o ostatní ustanovení, já jsem listoval v trestním zákoníku, všechno je vázáno na další podmínky," vysvětlil Ortman ve večerních Ozvěnách dne.

„Například u porušování listin a fotografií musí být listiny uchovávány v soukromí. Pokud jde o nakládání s osobními údaji, údaje musí být spojeny s veřejnou funkcí. Pokud jde o autorský zákon, tedy porušování autorského práva, musí to být spojeno s patentem, to znamená s autorizací,“ dodal advokát.

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Očekává také, že v tomto případě půjde ještě o jinou žalobu, a to na ochranu osobnosti. Političce byla způsobena újma na osobním životě, za kterou může požadovat majetkovou náhradu.

Motiv k tomu, čemu byla vystavena předsedkyně libereckých komunistů, není jasný. Svoji roli mohla podle soudce Richarda Skýby hrát osobní žárlivost.

Soud v případu už jednou rozhodl. Trestním příkazem uložil Stolínové osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Důchodkyně se ale odvolala.

Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme