Za federace pracoval na Slovensku. ÚS mu dal šanci na dorovnání penze

Ústavní soud vyhověl bývalému strojvůdci, který si stěžoval na nízký důchod. Jako zaměstnanec Československých státních drah pracoval jak na území dnešního Česka, tak na Slovensku. Česká správa sociálního zajištění mu ale vypočítala penzi jen z doby, kdy pracoval v Česku. Muž se kvůli tomu soudil, ale neuspěl. Teď má šanci na dorovnání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Od počátku 60. let pracoval Karel Holubec pro Československé dráhy nejprve na území ČR a v letech 1969 až 1993 na Slovensku. V roce 2008 si požádal o starobní důchod a Česká správa sociálního zabezpečení mu ho přiznala ve výši 3573 korun měsíčně.

Bývalý strojvůdce se bránil, neuspěl ale ani u krajského soudu v Hradci Králové, ani u Nejvyššího správního soudu. Cítil se tak být dotčen ve svém základním právu na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří, a proto se obrátil na ústavní soudce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrchní ředitel sekce sociálně pojistných systémů MPSV Jiří Král v Ozvěnách dne

Podle Ústavního soudu totiž v době federace nešlo o zaměstnání na území cizího státu. „Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou velmi logicky řeší rozdělení nákladů. Nebylo by spravedlivé, aby všechny náklady nesla jedna strana, i z hlediska odpracovaných dob a místa. Čili každý nějak parciálně nese část nákladů. Je to přirozené a určitě spravedlivé,“ doplnil místopředseda soudu Pavel Holländer.

Úřady rozhodnutí zaskočilo

Úřadům se rozhodnutí nelíbí. Podle vrchního ředitele sekce sociálně pojistných systémů ministerstva práce Jiřího Krále totiž hrozí, že si o český důchod budou žádat i Slováci. „Situace je velmi složitá. My jsme si mysleli, že jsme ji vyřešili, a teď jsme zase zpátky v problému,“ poznamenal Král.

Ústavní soud se dnešním rozhodnutím postavil proti verdiktu soudu Evropské unie, který vloni označil praxi dorovnání nižších slovenských důchodů za diskriminační. Na základě tohoto verdiktu stát přestal novým žadatelům dorovnávací příspěvek přiznávat. A schválením novely zákona to potvrdila i sněmovna.

„Pohroma pro české rozpočty to mohla být daleko větší. Samozřejmě musíme respektovat plenární rozhodnutí Ústavního soudu, nicméně je docela překvapivé,“ reagoval Král s tím, že ho zarazilo například to, že Ústavní soud kritizuje právě rozhodnutí evropského soudního dvora. Český Ústavní soud dnes přímo uvedl, že Soudní dvůr Evropské unie se v tomto případě dopustil chyby.

Zuzana Kopuletá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme