Za hrboly na silnicích může horko a zřejmě i nekvalitní materiál

Za hrboly, které na několika místech poničily české silnice, prý mohou být nejen velká horka, ale také nekvalitní materiál a možná i lidská chyba. Poprvé se zvlnila dálnice D5 na Tachovsku. Ukázalo se, že do pohybu se daly celé betonové desky tvořící povrch dálnice. V místě, kde se vozovka z betonové mění na asfaltovou, je 35 centimetrů vysoký schod a oprava bude patrně složitější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D5 | Zdroj: ČTK

V České republice se staví vozovky asfaltové a cementobetonové. U asfaltových se používají modifikované asfalty, které zabraňují vzniku trvalých deformací při vysokých teplotách. U cementobetonových krytů se provádějí dilatační spáry.

Problém, který nastal na dálnici D5, vznikl spojením obou typů vozovek. Přesná příčina zatím není známa, případ se nalézá ve fázi šetření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvlněné silnice.mp3

Porucha, podle ředitele výstavby Ředitelství silnic a dálnic Otakara Vacína, vznikla zřejmě kombinací řady faktorů: „Největší podíl mají vysoké teploty, ale především dlouhotrvající teploty, kterým, jak se ukazuje, materiál není schopen dlouhodobě odolávat.“

Laboratoř Ředitelství silnic a dálnic zkoumá vzorky, které byly odebrané na této konstrukci. Výsledky budou známy během několika dnů.

Zda-li udělali chybu dělníci, kteří pokryli asfaltovým nástřikem betonové desky, jsou podle Vacína spekulace.

Dálnice D5 byla uvedena do provozu v roce 1997. Stavěla se podle německých specifikací a jak se ukazuje, problém nastal i u našich sousedů v Německu a Rakousku.

Pomohla by změna technologie?

Podle Vacína je problém v jediném konstrukčním detailu: „V zachycení té cementobetonové desky tak, aby nedocházelo k posunu do asfaltových vrstev."

Nebezpečná překážka, která zasáhla oba jízdní pruhy dálnice, se stala na 121. kilometru D5 ve směru na Prahu. Řidiči musí v daném úseku počítat s dopravním omezením.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme